* Disainer ja konstruktor - kõik mudelid on minu enda loodud, lõiked konstrueeritud, tootmisse juurutatud :-)
* Tootja, ehk siis õmbleja, kuduja, tikkija ja mida iganes veel. Olgu siis kangad, termantiin, nahk või vill. Kõigega saab hakkama. Isegi oma logo, visiitkaartide, reklaamide jmt nasvärgi kujundamisega.
* Müügimees, sh oma kodulehe haldaja, Etsy poe pidaja, näoraamatu ja muu sotsiaalmeedia "spetsialist". Ega ma oma lõbuks siin praegu, keset ööd, ei passi ja tekste kokku ei kriba. Ikka selleks, et kodulehel käiks aktiivne sebimine ja google otsing minu jaoks oluliste märksõnade puhul mu lehe kohe esimesena ette viskaks. Tänud teilegi, kes te siin praegu seda lugeda viitsite. :-)
* Varustaja ja transportöör. Ikka nobe leidma soodsamaid materjale ja ise kõik kohale vedama. Paaril korral olen ka kullerteenust kasutanud. Kuid see ei ole kõige praktilisem variant. Näiteks kui tellisin kott-toolidele graanuleid kulleriga, maksin transpordi eest pea kolmandiku toote enda hinnast. Aga mis teha, kui oma auto jääb lihtsalt väikeseks. Materjalidega on ju nii, et suurtööstused saavad osta hulgi hindadega, st rullide kaupa kangaid. Pisike käsitööline peab aga täie rauaga kõik kinni plekkima, ikka meetriga, ikka meetriga. Või grammides ja tükkides. Näe viimati ostsin vatiini rulliga. Nüüd on pool tuba vatiinirulli all kinni. Lapsel pole ruumi enam ateljee põrandal nööbimänge mängida.
* Pakendaja, sh pakendite ja tootesiltide kujundaja, postiteenuse vahet sebija jmt.
* Raamatupidaja, sh eelarvestaja ja finantsjuht. Arved, hinnapakkumised, laoarvestus (no ikka on) jmt.
* Fotograaf ja fotode digitöötlus, st tootefotod. Spetsialistist on selles valdkonnas asi kaugel. Kuid mida rohkem õpid, seda rumalamana ennast tunned :-)
Kuid olla õnnelik oma töös ja tegemistes on juba ÕNN omaette.
Otsustasin seekord, peale viimase lapiteki kollektsiooni valmimist, et kasutan professionaalse fotograafi teenust. Need oli minu jaoks nii erilised tööd, et ei raatsinud neid tellijale üldse ära anda. Siis mõtlesingi välja mooduse viivituseks. Palusin lisa aega, et neljast tekist ja neljast padjakattest koosnev lapitöö korralikult jäädvustada.
Valisin välja mõned lähimad forograafid ja võtsin ühendust. Nende hulgas ka Terje Atonen SeeSee Fotostuudiost. Sest minu noorpere on tema juures juba mitu aastat lastega pildistamas käinud ning need fotod on lausa imelised. Vaatad ja vaatad ja jäädki vaatama. :-)
Tegelikult võttis esialgne valimine päris kaua aega, märksa kauem kui arvestasin. Nimelt uurisin linna fotograafide kodulehtedel olevaid tootefotode galeriisid, kuid ei leidnud kellelgi midagi oma töödega sarnast. Kõikide tootefotod piirdusid pisikese pudi-padiga ja üldjuhul e-poe stiilis valge taustaga. Tahtsin leida midagi uut ja inspireerivat. Või ehk lihtsalt tunnistust, et ka selliseid pilte tehakse. Või mis stiilis võiksin pildid tellida. Ning näha orienteeruvat hinda. No ei midagi.
Küsisin siis paarilt fotograafilt hinnapakkumised, selgitades veidi oma soove. Arvestasin, et vajan kokku kuskil 20 - 25 fotot. Pakkumised olid üsnagi võrdväärsed ning võrdusid hinnakirjades umbes 1 - 1,5h fotosessiooni hindadega. Ma riskisin selle raha välja käia, kuigi minu jaoks on see enam kui nädala aja töö hind. Aga see on omaette teema, st kodumaise rahva hinnatundlikkus käsitöö osas. Iga eestlane oskab ju kõike ise teha :-)
Lõpuks otsustasingi sama fotostuudio kasuks, kes mu noortele nii kauneid pilte on teinud - SeeSee Fotostuudio ja Terje Altonen.
Ise olin pildistamise juures, lappasin töid kokku ja lahti, sättisin sildikesi ja voldikesi, aitasin tekke ja patju paigutada ja pidasin järge vaadetest, mida vajan. Tulemus on väga kaunis, nostalgia hõnguline nagu ma oma vaimusilmas näha lootsingi.
Need fotod on minu jaoks midagi väärtuslikku, mida saan ka edaspidi oma tööde promomisel edukalt kasutada.
Lisasin valiku mulle saadetud fotodest oma portfolio suurte lapitekkide lehele. Vaadake ja plaksutage julgesti. Küll me kuuleme, nii mina kui ka fotograaf :-)