Pöördudes nende poole haigestunud linnu murega (igaks juhuks ära kohe ütle, et tegemist on kanaga), siis:
* saad kiire vastuse, et nemad lindudega ei tegele;
* su linnuke võetakse vastu, kuid lindu nähes saad jahmunud küsimuse - mis lind see on?
* sulle püütakse pakkuda parimat abi (konsulteerides telefoni teel spetsialistiga, kes on kanadega kokku puutunud), kuid õige diagnoosi ega ravini siiski ei jõuta. Rääkimata sellest, et müügil olevad ravimid on troopilistele lindudele valmistatud tooted, sest kodulindude omasid toodetakse vaid nö tööstuslikes kogustes (suurfarmidele).
Nimelt hakkasid ühel kaunil suvisel ajal osad minu linnukesed jalust nõrgaks jääma, paari nädala jooksul neli lindu ja kuu aega hiljem veel viies. Hommikul jalad tudisesid all ja paari ööpäeva jooksul jäidki täiesti maha.
Käisin kuu aega mööda erinevaid arste, lugesin läbi kogu kirjanduse, mis kodulindude kohta saadaval, pakkusin neile kõikvõimalikke parimaid vitamiinirikkaid toite, lisasin joogivette tri-vitamiini ja veidike ka seleeni, desinfitseerisin iga nädala tagant kogu koduse linnumajapidamise (looduslikul baasil valmistatud antibakteriaalse pulbriga Kiti söödatoast) aga konkreetset selgust ei saanud.
Üks velsker soovitas teha ühele linnule hädatapp ja viia laborisse Tallinnas Kiili tänaval. Maksin 45€ kuid mingit konkreetset vastust ei saanud. Jäi oletus, et tegemist on ehk bronhiidiga, kuid haigusele omased tunnusmärgid puudusid täielikult.
Kodulindude foorumist nõu küsides sain pigem sõimata, et oma linde nii looduslikult toidan ega kasuta poest ostetud täissööta. Kuid velsker, kelle lõpuks Keilast leidsin ja kes ometi mulle head nõu anda oskas, kinnitas, et see kuidas ma oma linde hooldan ja toidan on igati eeskujulik. Nigel sööt mõjub eelkõige munemisele, mitte ei halva jalgu. Seleenipuuduse kohta ütles aga, et kui söödas on seleen olemas, siis seda täiendavalt juurde anda pole vajalik.
Kuna haiguslugu sarnanes väga B grupi vitamiinide defitsiidiga organismis ning esialgne labori vastus pani bronhiidi kahtluse, tegin velskri soovitusel haigetele lindudele vitamiini- ja antibiootikumide kuuri. Kahjuks sellest polnud aga mingit abi.
Seejärel tegin tema ettepanekul ka viimasele haigele linnule hädatapu ja viisin selle riiklikusse laborisse (Tallinna Veterinaar- ja Toidulaboratoorium). Eelnevalt tegin e-posti teel päringu - mis ja kuidas ning sain sellise vastuse:
VTL pakub järgmised uuringud (nii Tallinnas kui Tartus):
1. Söödaproovi uuring B-vitamiinide sisaldusele (95 Euro, uurimisaeg 2-4 päeva). Teostab keemia osakond
2. Roojaproovi uuring parasiidi munadele (flotatsioonimeetod 5.50 Euro, uurimisaeg 1 päev) Teostab bakterioloogia-patoloogia osakond
3. Uuring bakterhaiguste tekitajale hukkunud kana organitest* (Aeroobne uuring patoloogilisest materjalist 16.00 Euro, uurimisaeg 4-6 päeva ja isoleeritud tekitajale ravimtundlikkuse määramine 4- le diskile 8.20 euro ) Teostab bakterioloogia-patoloogia osakond.
* Parem saata laborisse hukkunud kana korjus, mis kohe jahutatakse +4 oC … +10 oC ja saadetakse laborisse nii kiiresti kui on võimalik.
Mina kasutasin seda viimast versiooni. Lõin hommikul haigel kanal pea maha, pooleks tunniks sügavkülma ja viisin kohe ära (oli väga kuum ilm). Kohapeal pakuti valida, kas ravimtundlikkus 4 diskile või 8-le või 16-le. Valisin 4-le ja sain vastuseks diagnoosi ja 3 ravimit, mis sobivad. Õnneks ei vajanudki neid, sest too haigestunud kana jäi seni viimaseks. Kuid saatsin tulemused oma veterinaarile edasi kui edaspidi peaks vaja minema.
Muidugi oleksin võinud haigestunud linnud koheselt supiks teha nagu foorumikaaslased soovitasid, kuid minu huvi oli teada saada probleemi põhjus ning see lahendada. Samuti ei tee ma mingil juhul haigest linnust perele lõunat, eriti kui haigustekitaja pole teada.
Kokkuvõtteks mässasin probleemiga poolteist kuud, likvideerisin kõik 5 haigustunnustega lindu ning kulutasin nende peale ligi 100€.
Mida minu linnud söövad?
Suvel saavad iga päev lisaks õunu, pirne või kurke, kõikvõimalikku rohelist oma ja naabrite aiamaalt - lehtsalatit, porgandit, kapsast, eriline maiuspala on näiteks brokoli lehed jne. Vahest keedan kala (toorest ei söö) ja lisan sinna hulka kartulit, porgandit. Pidusöögiks on arbuusi- ja meloni sisud.
Muru on neil kogu aediku ulatuses, st roheline kogu aeg saadaval. Aianurgas on nö siblimiskast, kus on turvas siblimiseks, suplemiseks, sulgede puhastamiseks. Sinna sekka viskan vahest ka niidumultši, korjan naati, võililli, linnurohtu ja tigusid. Lapsed teevad aiamaal vihmaussi rallit ja puistavad neid kasti.
Kui õhtul aeg linnukesed kuuri meelitada, kallan künasse teravilja/täiendsööda segu pakendil näidatud suhtes/koguses, mis hommikuseks õueminekuks otsa saab.
Talvel on teravilja/täiendsööda segu ja igasugune köögivili, mis kätte saan - porgand, kapsas, õunad ja igasugu köögijäägid (köögivilja koored, pealislehed jne). Mõnikord keedan isegi mune maiuspalaks.
Aeg-ajalt annan ka mineraalset lisandit, maisi, päevalilleseemneid jmt.
Lubjakivi sõmerik ja erineva struktuuriga liiv on eraldi nõus kogu aeg olemas. Munakoore puru viskan peoga künasse juurde.
Oluline, et kanad saavad kätte kõik vajalikud toitained, kuid ei rasvu. Sest nigela söödaga kanad ei mune, ülesöönud kanad samuti ei mune - lähevad laisaks, vale toitumusega samuti ei taha muneda.
Kanad ja muru.
Mis ime muru mul siis on või kas mu kanad on treenitud muru hoidma... küsitakse.
Tegelikult on mul täiesti tavaline muru, mille mõned aastat tagasi külvasime ja mida seni hooldanud ja väga hoidnud oleme.
Väidan, et minu kauni muru saladus peitub selles, et riisun iga päev - absoluutselt iga päev - suure kojamehe kühvli ja murureha abil kokku kõik pätsikesed, mis linnud päeva jooksul murule külvavad. Väidetakse vastu, et kanad siblivad muru ära, kuid mina näen, et vaatamata siblimisele püsib terve ja tugev muru tugeva ja rohelisena. Nimelt puistan neile sinna iga päev terasid, õunu jmt ning hoolas siblimine käib seal pidevalt.
Kindlasti tuleb kasuks ka suur kast mullaga, kus nad saavad piisavalt mullaga mässata ja oma sulgi puhastada. Need mõned augud, mis siiski aja jooksul kaevatakse, saavad parandust järgmisel aastal, kui jooksuaia koha ringi vahetan.
Üleval pildil on seekord kastis ainult üks linnuke ja muruaugus pool karja, kuid murumultši vahetamisel kastis mulla vastu kolisid ka linnud kõik kasti ringi.
Muruaugu täidan uuel kevadel mullaga ja panen paar mätast peale.