See on ülevaade lapiteki õmblemise protsessidest minu pilgu läbi.
Kuna nimetatud teemast on saanud kodulehe statistika järgi kõige populaarseim, mõtlesin huviliste rõõmuks aeg-ajalt veidi täpsemalt lapitööde õmblemisest kirjutada. Ning koos rohkete piltidega, et oleks arusaadavam.
Seekord alustan teemat hetkest, mil olen valmis õmmeldud topeltlaia teki mustriosa. Mustri õmblemisest räägin edaspidi.
Niisiis, teki mustriosa, palkmaja tehnikas, on valmis ja triigitud. Kui tunnete selle mustri vastu rohkem huvi, võite googeldada märksõnadega "log cabin quilt".
Esiteks raamisin mustri 5cm laiuse fuktsiaroosa ribaga. Kontrastsetes toonides raamistik toob mustri paremini esile. Minu meelest sobib sinna ümber lisaks veel laiem taustatoonides raam (borde). Minu tekkidel on välimine raam e borde 10 - 15cm. Nüüd, mil teki mustriosal on raamid ümber, oleks tekk justkui näo pähe saanud.
Raamide pikkuse mõõtmiseks peab teki mustriosa olema korralikult triigitud ning laotatud ühtlasele pinnale. Mustriosa suurust mõõdan alati plokkide kokkuõmblemise joont mööda, st kindlasti mitte mustri serva mööda. Servades on kangas lõdvalt, vahest ka triikimisest veidi välja veninud ning sealt mõõdetud pikkus on väga petlik. Kui borded on mõõdu järgi välja lõigatud, kinnitan need nööpnõeltega mustriosa külge. Mustriosa lokkimise jagan sel moel enne õmblemist ühtlaselt kogu pikkuse peale ära.
Kui esimene raam õmmeldud, mõõdan või arvutan järgmise raamistuse pikkused, lõikan välja, kinnitan nõeltega, õmblen. Arvutamise all mõtlesin seda, et alati ei pea tekki uuesti mõõtma vaid võib arvestada eelmistele mõõtudele eelneva raamistuse mõõdud. Sel juhul ei tohiks unustada maha/juurde arvestada õmblusvarusid.
Kui raamid õmmeldud, triigin lisatud detailid, õmblusvarud.
Nüüd mõõdan valmis ja triigin voodri ning panen valmis vatiin. Vooder ja vatiin peaksid olema esialgu teki mustriosast suuremad igast küljest vähemalt 5cm.
Lisan pildiseeria - klõpsi piltidel, liigu noolega ja loe pildi all olevaid kommentaare.
Müügil on ka spetsiaalselt lapitööde jaoks mõeldud haaknõelu, mis on kõverad. Mul pole selliseid ja tänaseni pole ka puudust tundnud. Eks kunagi proovin ära ja annan teada, kas on paremad.
Teppimisel on abiks laiema kaarega õmblusmasin, pealsöödu tald, suhteliselt peen nõel (70 - 80), kvaliteetne niit ning kummikattega kindaid. Kuid saab ka ilma nendeta nagu minagi alustasin.
Niitidest pakutakse kaubanduses ka läbipaistvat niiti teppimise tarvis - et värvikireva teki teppimisel õmblused liiga silma ei paistaks. Proovisin seda ühel korral, kuid loobusin. See niit on tamiili moodi jäik ja mulle see ei meeldinud. Võimalus on teppimisel kasutada ka näiteks värviüleminekuga niite.
Seekord räägin sirgetest tepingutest, st tepingutest, mis lõpptulemusena moodustavad ruudustiku.
Kõigepealt õmblen ma mööda teki kitsast bordet ülemise ja siis ülevalt alla parempoolse tepingu. Sellega olen teki kihid kinnitanud masinõmblusega kahest küljest - ülevalt ja paremalt küljest.
Seejärel tepin järjest kõik ülejäänud vertikaalsed jooned ülevalt alla. Seda seetõttu, et ükskõik kui hästi teki kihid on eelnevalt nõeltega kinnitatud või kui hoolikalt neid teppida, nihkub õmbluse lõpuks teki serva ikkagi väike voldike. Kui kõik tepingud on tehtud ühes suunas, ei paista see hiljem silma. Kui teppida ridade kaupa üles-alla või pool tekki ühtepidi ja teine pool teistpidi (ei mahu üleni masina alla), siis on ühtlase tulemuse saavutamine märksa keerulisem.
Kõige lõpuks teen kõik horisontaalsed tepingud ning borde ülejäänud kinnitused.
Kui tepingud tehtud, õmblen teki välimist serva mööda ringiratast kinnitava õmbluse ning lõikan ära üleliigsed vatiini ja voodri servad.
Tekke on võimalik mitmel moel viimistleda. Mina kasutan reeglina kahekordsest kangast kantimist.
Selleks lõikan 8cm laiuse kandi (teki ümbermõõt + 10cm varu) jaoks ribad ning ühendan need diagonaalõmblustega. Diagonaalsete ühenduste puhul ei teki kandile hiljem õmblusvarust liigset paksendit.
Diagonaalse otsa saamiseks ribadele sätin nad lõikealusele mööda 45 kraadist joont ritta ja lõikan otsad maha. Kui lõikealust ei ole, siis saab kasutada 45 kraadist kolmnurka, kriiti/seepi ja kääre.
Kui ribad on ühendatud, triigin kandi jaoks lõigatud riba pooleks.
Kantimise esimese õmbluse tegemiseks keeran teki nii, et vooder jääb peale poole. Kandi paela õmblen mööda teki äärt teki külge, umbes 1 cm õmblusvaruga. Kandipaela lahtine serv jääb teki servaga kohakuti, pooleks triigitud serv aga teki keskosa suunas. Selle pööran hiljem ümber teki serva esiküljele.
Õmblemist ehk kandi kinnitamist alustan teki nurgast vähemalt 20 - 30cm kauguselt ning kandi otsa jätan umbes poole sellest pikkusest lahtiselt. Siis saan hiljem, kui olen kandiga ümber teki samasse kohta jõudnud, kandi otsad omavahel kokku õmmelda.
Kantide ühendamist ja nurkade õmblemist näeb piltidelt.
Edaspidi näitan teile ka teki mustri õmblemist.
Kaunist aastavahetust ning rõõmurohket ja edukat uut aastat teile kõigile!