
Eks ole kõik meie koori üritused väga vahvad! Kuid neid on liiga palju, et kõiki kajastada. Nii väga tahaks küll - teen pilte ja kogun materjale, kuid sinnapaika see jääb. Ei tea kohe, mille arveltneed tunnid näpistada.
Näiteks meie mullusuvine kontsertreis Itaaliasse. Sellest võiks terve raamatu kirjutada. :-) Pilte on mitusada, ainuüksi nende digitöötlus võttis aega nädala jagu öötunde. Teksti koostamiseni polegi jõudnud.
Igal hooajal anname koos meie venna, pasunakooriga, kokku umbes paarkümmend kontserti mööda Eestit, loomulikult osalesime laulupeol, enne seda käisimegi Itaalias rahvusvahelisel koorifestivalil, tänavu suvel läheme Ahvenamaale kontsertreisile. Loetud päevade pärast on ees osalemine XX Eesti segakooride võistulaulmisel Tuljak. Ning aastal 2016 korraldame XV Rahvusvahelise FISAIC koorifestivali.
Aga seekord siis Olustvere kontserdist.

Hoone oli imeline, olles säilitatud üsna ehedana. Ääretult palju puitu muutis ruumid soojaks ja hubaseks. Säilinud olid isegi algsed aknaklaasid, vähemasti külalistetoa omad. Siiru-viiruline pind andis kinnitust, et tegemist on käsitöö klaasiga.
Originaal oli ka ajalooline kamin ja kroonlühter, viimane on näha ka vasakul pildil. Ärge laske ennast häirida võimlevatest lauljatest, kes valmistuvad esinemiseks. :-)
See kõik oli nii põnev ja ka veidi müstiline, hoone täis ajaloo hõngu ja nostalgiat. Kohati oli tunne, et olen ise sattunud paarisaja aasta tagusesse aega. Kohe-kohe jooksevad lastetoast välja krahvipere lapsed või krahvinna tuleb külalisi võõrustama.
Näitustel ei ole ma eriti agar stendide lugeja, kuid kohaliku giidi jutustus kunagisest krahviperest tekitasid soovi kuulda ja näha veel enamat.
Peahoones, mis valmis aastal 1903, oli juba tookord rajatud elektrivõrk, telefon, veevärk ja muud tollased mugavused. Hoone juurde kuulusid algselt 33 hoonet ning täna on neist säilinud/renoveeritud 29 hoonet. Kompleksi kuuluvad lisaks peahoonele - vana härrastemaja, valitsejamaja, teenijatemaja, töölistemaja (sepad, meistrid), tallid hobustele ja härgadele, krahvi sõiduhobuste tall (tänane õpilaskodu ja spordihoone), laudad, meierei, meistrimaja, viinavabrik, sepikoda, kaevupaviljon, allikapaviljon, keldrid, aednikumaja.

Voldemar Tilga oli lõpetanud Vodja Põllutöökooli ja õppinud Olustvere Põllutöökoolis, töötanud Olustvere Põllumajandus-tehnikumis vanemagronoomina ning Eesti Riikliku Sugutäkkude Tallis Viljandimaal ja Saaremaal. Hiljem, kui asutati Eesti Riiklik Hobuste Tõulava, töötas seal vanemzootehnikuna kuni pensionile jäämiseni.Ta oli teatud ja tuntud kui erinevat tõugu hobuste hea tundja ja väljaõpetaja. Ta on jäädvustanud hobuseid paberile, vahasse, kivisse, savisse, kipsi ja puitu.
Tallihoonesse rajatud miniatuursete puuhobuste näitus oli vapustav. See sisaldas puust nikerdatud hobuseid erinevate põllutööriistadega, inimestega ja kõikvõimalikes hobustega seotud tegevustes alustades kündmisest, äestamisest, külvamisest ja heinaveost kuni pulma, laada ja trammisõitudeni välja.
Stendilt võis lugeda, et näitusel nähtud puunikerdistega tegeles Voldemar Tilga peale pensionile jäämist, mil otsustas jäädvustada töid, mida hobustega kunagi on tehtud. Ta lõikas puidust välja ja seadis kokku 450 hobust inimeste, rakmete, vankrite, regede, põllumasinate, tööriistade ja muu varustusega, mis iseloomustab hobuste kasutamist inimeste abilistena. Väga hästi on ta osanud välja tuua muuhulgas ka hobuste meeleolu nende tegemiste juures - kergejalgselt kappavad sõiduhobused, melanhoolse loomuga tööhobused või raskest tööst kurnatud raskeveohobused.
Milline imeline panus ühe mehe poolt tulevastele põlvedele, sõnum meie esivanemate argi- ja pidupäevadest.
Keraamika- ja klaasikojad tekitasid soovi sinna jäädagi, võtta päts savi ja midagi valmis meisterdada või proovida kätt klaasikojas. Millised avarad ruumid, milline valik vahendeid ja toormaterjali, kuumutamist ja glasuurimist ootavad tööd riiulil kuivamas. Savipätsid sealsama lahti lõikamist ootamas.
Muide, klaasikojas on müüa värvilise klaasi tükikesi kg kaupa, tootmisjääkidena. Kuna minu kodukandi külakojas ongi tulemas klaasist ehete valmistamise töötuba, ostsin sealt endale 2 kotikest klaasikilde kaasa. :-) Imelik inimene, eksole. Kuid värvilist klaasi pudelitena kogudes on saadaval pigem pruuni ja rohelist, mitte aga oranzi, kollast, sinist jmt värve.
Suured tänud Lehola segakoorile sooja, südamliku ja meeldejääva vastuvõtu ning laheda ühiskontserdi eest! Suured tänud, meie dirigent Aivar Leštšinski, abidirigent Mariell Aren ja koorivanemad Ülle Vunk ja Lilly Ammon!!!