
Lumikellukesed õitsevad, tulbid - nartsissid - krookused on ninad mullast välja pistnud. Ja inkubaator suriseb nurgas. Seekord veidi suurem kui mullu.
Kogemus näitas, et kui planeerida 15 - 20 kana, pole mõtet 24 muna inkubaatoriga mässata. Ühest portsust sain 20 lindu, neist 10 kana. Teisest portsust, ostetud tõumunadest, koorus ainult 10 lindu, neist 4 kana.
Kuna erinevas vanuses linde kokku panna ei saa, peab mässama kahe karjaga. Eraldi aedikud, kuudid, künad, jooginõud jne. Topelt töö ja vaev. Kogu suve ja pool sügist pealekauba. Sest mõned tõud alustavad munemist 5 kuuselt, osad aga alles 8-9 kuuselt. Siis jääb mõni veel haigeks või jääb muul moel looduslikule valikule alla ning lõpuks kui munele hakkavad, ongi mingi kümmekond noorkana ja pool aedikut tühi ning mune planeeritud 20 asemel vaid 7 - 8 tk päevas.
Niisiis müüsin maha oma mulluse inkubaatori ja ostsin 50 muna kasti asemele.
Nüüd on esimene ports mune soojas: 52 muna inkubaatoris ja 12 muna kana all, kes just haudele läks. Munadeks pooled lavendel araucana omad ja teised pooled rohelise muna munejad (araucana/marans/araucana) ning mõned tumepruunid munejad hulgas (sussex/marans).
Kümne päeva pärast, peale teistkordset munade läbivalgustamist oli selge, et 20 lavendel araucana muna pole arenema hakanud - tühjad mis tühjad. Samuti enamus marans+sussex munasid, kellest lootsin saada karamelli pruuni munade munejaid.
Rohelised munad ei paistnud läbi, kuid hoolika vaatlemise järel on näha ühes otsas selgelt eristuvat õhumulli - kõigil!!! Senisest kogemusest võib öelda, et need kõik on kenasti kasvama hakanud. Kõik!
Mullu kogesin juba ostetud haudemunadega, et araucanade kooruvus on suhteliselt nigel. Nii mõnedki on öelnud, et on seetõttu araucanadega jändamisest loobunud. Kukke süüdistada ei saa, sest sama kuke poolt ristandkanade munadega on loota maksimaalset tulemust.

Kui koorumiseni 3 päeva aega, võtsin esimesel portsul munadel liistud vahelt ära ja tõstsin nad karpidesse. Et nad seal paigal püsiks ega koorumisel sodi laiali ei ajaks. Teisi keerasin 3x päevas käsitsi ringi.
Saabus koorumise tähtaeg hauduja alla pandud munadel. Olin ta varakult juba eraldi aedikusse pannud, vahetanud allapanu, tolmutanud deso ainega kõik üle ja pannud valmis madalad joogi- ja sööginõud.
Kana alla panin munad 2 päeva varem, kuna kuuris on suhteliselt jahe (13 - 15C) ning tõenäoliselt võtab seal koorumine päev või kaks kauem aega kui masinas. Mune oli ka palju, 12 ning algaja hauduja ei osanud neid korralikult tiiva alla ärapaigutada. Aitasin alguses veidi kaasa ning paari päeva pärast valvas juba ise, et kõik kenasti peidus ja soojas oleks.

Õhtuks oli kana all 5 tibu ja inkubaatoris veel 1, kelle peale koorumise väsimusest toibumist ja kuivamist viisin hilisõhtul kana tiiva alla teiste sekka magama. Viimane tibu koorus inkubaatoris kolmandal päeval Usun, et kuna munad alguses väga korralikult kana all ei olnud, siis mõned hakkasid veidi erineval hetkel arenema. Esimestel päevadel olid nii mõnedki servapidi tiiva alt väljas. Toppisin neid talle paremini alla ja paari päeva pärast oli näha, kuidas ta juba ise hoolikalt mune sättis, et midagi kuskilt välja ei jääks.
Tibud on kõik tublid ja aktiivsed ning koorusid ilma kõrvalise abita.

Kuid ühtegi noka täket näha ega vähimatki piuksumist kuulda ei ole. Kas ma tõesti lugesin päevi valesti? Pühapäeva õhtu käes ja 21 ööpäeva täpselt täis. Vaikus.
See tundub küll täiesti uskumatu, et 23 muna, mis 10. päeval sai läbi valgustatud ja tibude areng oli näha (tühjad viskasin minema), on nüüd ühel hetkel tibud lihtsalt muna sees ära surnud.
Aga ei - esmaspäeva hilisõhtul - enam kui ööpäev hiljem, kuulen vaikset piuksumist. Ja järgmisel hommikul, oh seda rõõmu, on elu inkubaatoris kihama löönud. Tuba kajab siutsudest ja säutsudest ning pooltel munadel täkked koore sees näha. Ning esimene lavendel sulestikuga tibu sebib mööda karpi ringi. Õhtuks on 8 tibu koorunud ja mitmed munad veel katki ja äge säutsumine inkubaatoris jätkub.

Koorunud tibudest olid enamus kuke värvi - lavendel sulestikuga. Mõned mustad ka hulgas, sh üks CB marans kukega ristatud buff sussex, seega samuti kuke värvi.
Mõned linnukasvatajad väidavad, et kahe erinevat värvi sulestikuga linnu ristamisel pärivad kanatibud kuke sulgede värvi ja kuketibud kana sulgede värvi. Oleks tore teada pärast, kas ongi 14 koorunud ristandtibust 11 kanatibu :-) Vähe uskumatu küll.
Pildilt on näha, et hetkel koorunud kaheksast tibust 6 on lavendel ja 2 mustad. Imevahvad ja igavesti agarad tegelased. Paremale väikesesse karpi panin eraldi need, kes veel veidi märjad, neid kiputakse uudishimust rohkem nokkima. Soojustuseks kaks laualampi üle karbi ääre.
Tõupuhtad lavendel araucanad märgistasin tiiva sulgede pealt tumesinise markeriga. Igasugused rõngad ja juhtme kuusekesed tundusid hullult suured ja kohmakad nende väikeste tegelaste jaoks.
Tibudest on esindatud lavendel araucanad, (helesinise muna munejad), ristandid - rohelise muna munejad (araucana/marans/araucana) ning üks tumepruuni muna muneja (sussex/marans).
Inkubaatorist veel - siinse saaga lõpetuseks lisan tagantjärele, et nimetatud inkubaator sai tagasi saadetud. Ei suutnud ta hoida ega taastada ei temperatuuri ega niiskust. Kõikumine oli lausa 10C ja kuni 30% niiskust.
Tibude areng jäi pooleli või kuivasid nad koore sisse ära. Mida aeg edasi, seda hullemaks läks. Kadu oli ligi 80 muna/tibu. Samas kui teistele jagatud haudemunade kooruvus nii araucanade kui ka roheliste munade puhul oli 90 - 100%.
Maaletooja vaidles tootjaga (Itaalia) mitu kuud, kuid tootja suhtumine oli üsna ühene - tema on toote kvaliteedis kindel ega ole nõus aparaati välja vahetama. Viisin aparaadi kontrolli ja mulle öeldi, et viga on programmis/kiibis.
Tagantjärele tarkus - ärge sellist aparaati (Brahma 50TU) endale küll ostke! Ise tellisin endale uuesti King Suro, millega ka eelmistel aastatel töötasin ja väga rahule jäin. Lihtsalt too jäi väikeseks.