Haudemunadeks soovitatakse kasutada kuni 1 nädalasi, maksimaalselt kuni 3 nädalasi mune, säilitades neid 10 - 12 kraadisel temperatuuril.
Mul oli seekord kuni 17 päeva vanused munad, hoitud 8 - 12 kraadis. Märkisin munadele ka kuupäevad peale, et koorumisel järeldusi teha. Kuna mune mahtus 1 rohkem, kui arvestasin, lisasin ühe muna, mis oli 1 ööpäev juba külmkapis olnud.
Kuna araucanadel on väikesed munad, mahtus seekord sinns 25 muna - 6 braama, 6 araucana ristandi ja 13 lavendel araucana muna
Inkubaatoriga polnud mul mingit muret - ise hoidis temperatuuri (37,5 C), niiskust (45%) ja kallutas mune kogu restiga edasi-tagasi (muidu peaks neil ise külge keerama). Inkubaatoriga on ühendatud pump ja veenõu. Mõnus ja turvaline.
Munade läbivalgustamine - kogenud silm eristab juba viiendast päevast, kas munas toimub areng või mitte. Mul ei ole ovoskoopi ega ka kogenud silma. Valgustasin munad läbi 11. päeval laualambi ja WC paberi rulli abil pimedas toas. Braama munad (6) paistsid kenasti läbi - neljal oli selgesti eristatav suur tume kogu, kahel ainult väike õrn laiguke. Araucana munad on aga suhteliselt tiheda ja läbipaistmatu koorega. Pea kõigil oli siiski eristatav üks paremini läbikumav koht - õhumull muna ühes otsas. Ühtegi muna ma seekord välja ei praakinud.
Nädal hiljem valgustasin munad veelkord läbi ja praakisin välja 2 braama muna, mis olid täpselt sama läbipaistvad kui alguses. Sinised munad jätsin kõik alles.
Kolm päeva enne koorumise tähtaega, mil munad peavad jääma kindlasse asendisse, tõstsin inkubaatori raamilt/kiigelt maha ja reguleerisin niiskuse suuremaks (65%). Liiga kuiva või märjaga võib muna membraan kleepuda tibu noka külge ja tibu lämbub või kuivab membraan tibu külge kinni.
Ettevalmistused tibude ootel.
Ootan suure-suure põnevusega oma esimest kahtetosinat tibukest. Kärsituse leevendamiseks muretsesin ja panin valmis:
1. Täissööt tibudele (GMO vaba), ADE AQUOSUM (vees lahustuv vitamiin) ja lubjakivi sõmerik - Kiti Söödatoast;
2. D vitamiin - apteegist;
3. Peenliiv - ehitustarvete poest;
4. Plastikust kast ja laualamp tibude esimeseks "lastetoaks".
5. Jänkust alles jäänud reisikastike ja laualamp, millest sai nn kunstema.
6. Soojenduslamp, varupirnid - Põllumehe Kaubamajast.
Topsidesse panin ühte peenikest liiva, teise lubjakivi sõmerikku ja kolmandasse tibude täissööta. Sööta panin ka künasse.
Vt pilte galeriist.
Kunstema tegin väikesest reisikastikesest. Sinna tõstan äsjakoorunud tibud kuivama ja jalgu alla võtma enne teiste sekka panemist. Enne tibusid juba hoidsin lampe pikemat aega sees ja kontrollisin temperatuure otse lambi all ja kastide servades. Otse lambi all ei tohiks olla kuumem kui 35 - 37C. Kui tibudel on seal liiga soe, peab jääma neile võimalus minna lambi alt eemale jahedamasse.
Väidetavalt võiks temperatuuri esimesel nädalal vähendada umbes 1C võrra ööpäevas. Minu tibud olid rõõmsad ja rahul, kuid temperatuur vähenes umbes 3-4C ööpäevas kuni toatemperatuurini (20C).
Liigne soe pidurdab sulgede arengut.