Lugu sai alguse millagi, kui juba jõuluaeg paistma hakkas, ei mäleta täpselt. Olin just jõudnud oma tellimustöödega punkti, kus kõik jooksva aasta lubadused hakkasid valmis saama ning otsustasin võtta aasta lõpuni puhkuse, juba enne jõule aasta lõpuni ilma õmblemata, ilma tähtaegadele mõtlemata. Aeg iseendale, lastele ja lastelastele. Aeg sirutada selga ja nautida jalutuskäike mere äärde.
Ja siis ta tuli, selline põnev pakkumine - õmmelda megasuur päevatekk päikese loojanguga, soojades toonides nagu päikese loojang olema peab. Eelistatavalt midagi oranži, purpurpunast....
Valmimise tähtaeg jaanuari esimene nädal.
Selle ajaga võiks ehk korraliku kavandi, st visooni uuest tööst luua!
Aga mis siis ikka, tuleb lihtsalt asi ette võtta tööle asuda, vaja veel paar eelmist tööd valmis saada ja start!
Nädala jagu päevi sirvisin veel netis fotosid ja püüdsin selgust saada, milliseid värve võiks kasutada, kuivõrd loojangut võib kujutada tohutult erinevates värvigammades. Tuhnisin kangavirnades ja komplekteerisin erinevaid värvikombinatsioone. Püüdsin välja mõelda, millist mustrit ja tehnikat kasutada - ruutusid, triipusid, crazy tehnikas plokke... Visandasin värvipliiatsitega loojangust pilte ja püüdsin pliiatsite abil värve välja valida.
Aeg tiksus aga kuklas ja seekord (esimest korda) alustasin tööga enne kui täpselt suutsin välja mõelda mis, kus ja kuidas.
Püüan kajastada nüüd tööruumis veedetud päevi.
Valisin 101 kangast välja komplekti siniseid/halle/beeže, teise oranže/kollaseid, kolmanda purpurpunaseid/lillasid kangaid ja viskasin kõrvale värvid, mis tundusid valed või liigsed. Valitud kangastest lõikasin kokku mõnisada meetrit 5cm laiuseid ribasid.
Õmblesin vanadest voodilina kangastest pildi põhja, laotasin sellle ateljee põrandale ja joonistasin sinna taeva, päikese ja mere piirjooned, et proportsioonid paika saada. Kolmandal päeval alustasin pildi ülemisest servast taeva kujutamisega, st taeva ribade paigutamise ja kokku õmblemisega. Päeva lõpuks triikisin taeva esimese jupi õmblused maha, lõikasin külje pealt mõõtu ja panin pildi esimese tüki paika.
Nuputasin tükk aega, kuidas võiks päike välja näha - kas teha kollastest-oranžidest kangaribadest hele laik pildi keskele ja hiljem tepingute abil see päikeseks kujundada või õmmelda ringikujuline päike ja see pildi keskele eraldi peale õmmelda. Põneva purpurpunaste ja oranžide vöötidega kangas inspireeris just sellise päikese õmblemist nagu see pildilt näha.
Alustuseks võtsin kollase ringi ja õmblesin selle ümber ringiratast sobivates toonides ribadest ringe. Päikese välimine ring on kokku õmmeldud vöödilise kanga juppidest (tootmisjäägid).
Õmblemine poleks loomulikult tervet päeva aega võtnud, kuid värvide kombineerimine just selle kõige ilusama ja õigema päikese kujundamine pildi keskele ei olnud minu jaoks sugugi lihtne ettevõtmine. Tööpäev sai lõpetatud päikeseketta õmbluste triikimisega ja selle paigutamisega pildile.
Uus päeva algas päikese ümber tausta, st taeva triipude värvide valimisega. Sobitasin nüüd senise sinise/halli taeva foonile järk-järgult juurde punaseid, lillasid ja oranže ja veidike ka kollaseid toone. Keskelt, kus päikese koht, jätsin tühjaks.
Õmblesin uue taeva jupi ribad kokku, triikisin õmblused maha ning õmblesin taeva eelmise osaga omavahel kokku.
Päikese välimise ääre pöörasin õmblusvaru jagu (1,5cm) tagasi, traageldasin õmblusvaru kinni ja kinnitasin nööpnõeltega taeva külge. Seejärel õmblesin päikese välimise ääre salapistes taeva külge kinni. Hiljem õmblesin seestpoolt veel masinaga üle, sest käsitsi õmblus tundus veidi habras. Triikisin kõik õmblused maha ja lõikasin detaili servad mõõtu (eelmistega võrreldes).
Kombineerisin värve päikese ja vee piirile. Ei olnud lihtne. Abiks oli üks foto, kus olid minu tööga kõige sarnasemad toonid ning värvispekter värvide üleminekute kontrollimiseks. Kui pilt juba ilmet võtma hakkas, lammutasin kõik laiali ja hakkasin otsast peale.
Kanga ribad on mul komplekteeritud kangakastide kaante peale. Need on Yski plastikust kastide kaaned ja mul on need massiliselt kasutusel nagu kandikud. Sel moel transpordin oma mustri detaile (seekord ribasid) lõikamise laualt triikimisse, seal edasi mustri ladumisele või õmblusmasina juurde. Igal ajal kiire ja praktiline suures koguses detaile endaga kaasas kanda või töö pealt eest ära koristada.
Päikese virvendust vee peal tegin 2 päeva - paigutasin värvilisi kangajuppe pildile, jälgides, et värvid omavahel minu silma läbi kenasti pilti sobiksid ning samal ajal kõrvuti ridadel õmblused kohakuti ei satuks.
Teise päeva õhtuks sain jupid paika, õmblesin omavahel kokku, triikisin ning õmblesin pildi esimese poolega kokku.
Pildi alumise serva osas ei suutnud ma kuidagi selgusele jõuda, kas teha vesi ja päikese peegeldus pildi alumise servani või nagu esialgu plaanis, joonistada juurde ribake kallast ja teppida peale kõrkjad tulle käes õõtsumas.
Otsustasin jätkata teki äärtega ja jätta pildi alumise otsa kujundamine edaspidiseks.
Teki äärtesse oli mõte dubleerida pisikesed loojuvad päikesed. Nende plokkide õmblemine võttis samuti 2 päeva, st teise päeva lõpus ladusin valmis õmmeldud ja triigitud plokid ümber pildi ritta. 16 plokki.
Eelmise päeva lõpuks, kui pildil porte paikas, oli selgelt näha, et rohelistes toonides kaldaäärse lisamine pildile ei ole hea valik. Seega jätkasin vete virvenduse kujutamisega, värvide kombineerimisega.
Pildile õmblesin ümber veel siiru-viirulisest kangast raami ja selle ümber tumesinisest kangast kitsama raami. Alles selle ümber oli pisikeste päikeste plokkide koht ning õmblesin need ringiratast omavahel kokku. Mõned plokid pidin veidi laiemaks õmblema, et mõõdud täpselt klapiksid. Selleks korraks ongi teki muster lõplikult koos. Triikisin veel viimased õmblused üle ning jätsin uut päeva ootama.
Lõikasin seejärel voodri kanga parajaks ja panin pesusse ning ööseks kuivama, et hommikul kohe edasi tegutseda.
Päeva alustasin teki voodri triikimisega ning kokku õmblemisega. Teki laius on 2,5m ja pikkus 2,6m. Seega õmblesin voodriks kokku 2 kangast pikkusega 2,8m. Koeservad lõikasin enne maha.
Laotasin mõõtu õmmeldud ja triigitud voodri (2,7m x 2,8m - õmberringi veidi varuks) põrandale ja kinnitasin maalriteibiga põranda külge kinni. Eelnevalt pidin veel diivaniga jõu ja ilunumbreid tegema, et see katuse alusesse nurka riiulite vahele eest ära toppida.
Voodri peale lappasin vatiini, samamoodi 2 pikkust ning õmblesin keskelt servad käsitsi kokku. Kõige peale laotasin teki mustri kihi ning silusin kõik 3 kihti korralikult tasaseks, et kuskilt mingeid volte ega pingeid ei jääks. Kinnitasin haaknõeltega, umbes 15 - 20cm vahedega kõik kihid kokku.
Nüüd teip lahti, tekk sülle ja masina alla. Ning 2 päeva teppimist. Taevas sai piklikud ja pehmelt vonklevad siirud ja viirud. Meri õrna lainelise mustri. Päikesele teppisin keskele ringja mustri ning selle ümber oranžid kiirtevihud. Huvitav oleks teada, mitme meetri jagu ma sel moel masina all oma käsi väänasin. Alumise niidi poole läks igastahes 15tk.
Viimasel päeval ilmus üksik luigepaar, triikisn ja teppisin nemad ka pildi külge kinni.
Lõpetuseks 10m kahekordset kanti.
Kui töö valmis, siis tavapärane fotosessioon, pilditöötlus, eksklusiivne kangast tootesilt, fotoga infoleht teki nime, mõõtude, materjali info ja hoolsujuhendiga. Pakkimine ja töö tellijale koju kätte.
Kui nüüd saan teate, et kingitus on üle antud, võin avalikustada selle postituse.
Kaunist algavat värviküllast aastat teile kõigile!