Aastal 2017 ei paku ma müügiks ei haudemune ega tibusid!
Kohtumiseni järgmisel hooajal!
|
Tere, tere, kõik see pere!
Aastal 2017 ei paku ma müügiks ei haudemune ega tibusid! Kohtumiseni järgmisel hooajal!
0 Comments
Minu oma tibud on nüüdseks 2,5 kuu vanused noorlinnud ning seniste aastate kõige lahedamad! Kuigi kukeks oli järjekordne lavendel araucana, siis on seekordsetel kanadel lisaks moekale tupsupeale veel sabata araucanale omased vuntsid põskedel.
Lisan siia pilte oma tänastest noorlindudest. Karjas on lisaks minu toredatele ristanditele veel Black Copper maransid ja Sakala haudejaamast ostetud linnud - dominant blue (tumehallid) ja dominant leghornid (valged). Tervitused linnufännidele!
Lubasin lisada blogisse teate, kui minu linnumajas algab tibutamise hooaeg. Esimesed helistajad, kirjutajad olid juba veebruaris ning on siinset postitust kannatlikult oodanud. Olen nüüd oma maransitele toonud seltsiks uue maransi kuke ning ristandite tarvis lavendel araucana kuke. Päike väljas ja kevad käes ning kuulutan oma linnumaja tibu hooaja avatuks! :-) Tibude soovijatele väike vihje: panin viimast korda sel hooajal inkubaatori tööle.
7.juulil kooruvad minu viimased helesinise ja rohelise munejad. Siis läheb inkubaator puhkusele ja mina ka. Mida suve poole, seda tervemad ja tugevamad tibud. Viimati oli viljastatus 100% - kõik munad olid viljastatud ning koorumise ajaks ainult paar tibu "langes" välja. Helesinise muna munejad on täpilised tibud - kollased, mustade täpikestega. Need on valgete munakanade ja lavendel araucana kuke järglased. Hakkavad munema helesiniseid mune. Hind 3.5€/tk Rohelise muna munejaid on erinevad: * Copper black maransi ja lavender arauacana ristandite kolmas põlvkond, igal aastal Lavendel araucana kuke abil helesinist tooni juurde antud. Ootan ise põnevusega, mis värvi mune nad nüüd munema hakkavad. Tibud ise on kas lavendel või musta sulestikuga, tupsupead. Väga ilusad ja armsad linnud. Hind 4€/tk * Pruuni munakana, ISA Sussexi, Moravia Barred ja lavendel araucana ristandid. Neid tibusid mul ei ole veel olnud ja ei oska prognoosida, mis värvi sulestik või muster neil saab olema. Küll aga hakkavad nad munema helerohelisi mune. Hind 3.5€/tk 10 ja enama tibu ostjale soodushind vastavalt 3,0€/tk ja 3,5€/tk. Broneeringud [email protected] või FB privas. Asukoht Harjumaa, Vääna-Jõesuu. Päevad mööduvad nagu oleks neil tuli takus. Ja minul ka. Ei oska enam oma prioriteete paika panna. Kuid esimene kiire on nüüd möödas ka. Aiamaal, tibumajas ja õmblustoas. Ja üha põnevamaks läheb. * Aiamaal olen varasematel aastatel pannud rõhku püsililledele ja ilupõõsastele. Näiteks on mul kümmekonna erineva igihalja taime, 11 roosisordi, 25 erinevat ilupõõsa, rikkaliku kiviktaimla, erivärviliste pojengide ja liiliate kõrval silmailu ja hingesoojust pakkumas veel minu lemmikutest tulbid ja nartsissid (kokku ligi 30 sorti), iirised (17), päevaliiliad (12) ning 30 muud erinevat püsikut - üks kaunim kui teine ning ürdid. Nüüd, mil kodu ja tervise heaks rohkem aega, olen otsustanud rohkem aiasaaduste ja ürtide kasvatamisele rõhku panna. Nii mõnus on talvel süüa naturaalseid vaarikaid, maasikaid, mustsõstraid, juua naturaalset mahla, maitsestada toitu omakuivatatud tilli, peterselliga ja valmistada igapäevaselt taimeteesid. Hoian oma aia puhta igasugustest kunstväetistest. Mulla aitab viljakana hoida kompost ja kanasõnnikusegune saepuru. Viimast jätkub nii peenarde, viljapuude ja marjapõõsaste kui ka vaarikate aluse pinna multšimiseks. * Taimetee ürte korjan tänavu eriti rohkesti ja rikkalikus valikus. Talve läbi oli kogu meie perele ja sõpradele-tuttavatele heaks vitamiini laksuks - nurmenukud, raudrohi, teekummel, saialill, piparmünt, sidrunmeliss, nõmm-liivatee jne. Iga päev suur kannutäis vitamiinijooki kogu perele ja ei ühtegi haigust. Esimene kotitäis metsaniidult korjatud nurmenuku õisi ja lehti juba kuivavad. * Tibud on tänaseks juba 1 kuused. Eks nendega on ikka päris parasjagu muret ja mässamist inkubaatori sisse lülitamisest alates. Temperatuurid, niiskused, läbivalgustamised. Peale koorumist ikka jälle soojus, korralik söök, puhas vesi ning pidev koristamine. Sest tibukesed nagu lapsed ikka, ronivad ja siblivad igal pool, kuhu ulatuvad ja mahuvad, sh söögi ja jooginõu. Kui ei ole puhas või õige söök, on haigused kohe kimbutamas. Kui kõik on hästi, siis nad enamuse päevast lihtsalt magavad nagu pisikesed lapsed ikka. Üleval pildil on tibulinnud alles ööpäevased. * Õmblustoa tegemised lähevad aina kiiremaks. Uued katted õpetajate puhketoa diivanitele on üleval pildil. Eelmised olid mitte ainult väga päevinäinud vaid ka üsnagi igavad, ühevärvilised. Õpetajad palusid midagi rõõmsamat, näiteks triipe või diagonaale vmt. Selline ta tuli ning tellija oli väga rõõmus ja rahul. Kevad käes ja varikatuste õmblemine on uueks trendiks. Ülisoodsalt muretsetud varjualused lagunevad paari suvega koost. Siis ollakse valiku ees - osta uus komplekt või lasta õmmelda kvaliteetsest (ilmastikukindlast) materjalist uus kate. Too aga maksab kordi rohkem kui kogu komplekt alguses maksis. Enam selliseid töid ma teha ei võta. Kirjutan oma kogemustest mõnes järgmises postituses eraldi. Nimelt sellest, kuidas 16m2 suuruse päikesesirmi detaile mõõtsin, välja lõikasin ja kokku õmblesin ruumis, milles vaba põrandapinda ainult 2x2m. Kevad käes ja pikniku tekid, lapitehnikas, stiilsed, kaunid ja mõnusad tekid lähevad moodi. Nende õmblemiseks on varsti vist juba abikäsi tarvis. Hetkel käsil tellimustöö lasteaiale, 5 pikniku tekki. Pildil on valminud mustriosad, ootamas vatiini, aluskangast ja tepinguid. Ning nagu varemgi, tänan ka täna kõiki oma armsaid tellijaid usalduse ja huvitavate tellimuste eest!
Müüa täpilised, lavendel ja black copper sulestikuga tibud, ristandid. Uus koorumine 14.mai. Kas olete kunagi täpilisi tibusid näinud? Mina küll seni ei ole. Aga olemas nad - kollased, pisikeste mustade või hallide tähnikestega. Ja mis kõige lahedam, nad hakkavad sügisel helesiniseid mune munema. Lubasin teile viimati öelda, milline on minu kanamunade viljastatud - see on 100%!!! Nii hämmastav, kui üldse saab olla, kuid 48 muna olid kõik viljastatud. Paaril munal oli küll areng seisma jäänud. Tibud müüa: Rohelise/sinise muna munejad, lavendel sulestikuga ristandid, võib kooruda ka musti tibusid. Saadud Black Copper maransi ja lavendel araucanade korduval ristamisel. Need tibud võivad muneda nii siniseid kui ka rohelisi mune. Linnud on väga kenad, lavendel sulestikuga, tupsukesed peas. Võimalik, et tibude hulgas ka musti tibusid, tänu maransile. Pilte ja rohkem juttu ühest sellisest linnukesest on lugeda SIIN. Helesinise muna munejad linnukesed, Lohmann White kanade ja lavendel araucana kuke ristandid. Tibud on täna kollased, mustade või hallide täpikestega. Väga armsad ja tublid linnukesed. Üleval pildil on mõned näha. Hind: * Esimesel nädalal hind 3,5€/tk. * Iga nädalaga lisandub 0,60€/tk. Tibud sorteerimata. Müüa väikeses koguses värvilisi haudemune NB! Kui haudemuna on valge, siis ei tähenda, et sealt kooruvad linnud hakkavad valgeid mune munema. Kui haudemuna on helepruun või roheline või sinine, siis ei tähenda, et sealt kooruvad linnud hakkavad munema just helepruune, rohelisi ja siniseid mune. Tulevaste munade värvi määrab see, milline on tema eelnev geneetika ning millise munavärvi kukk on muna viljastanud.
Seega: Kirjutan teile, milliseid mune minult saadud haudemunadest linnud hakkavad munema, mitte haudemunade värvist. 1) TUMEROHELISE või helesinise muna munejad. Pildil ülemised kaks rida mune. Hind 1,5€/tk. Lavendel araucana ja black copper maransi järglased, 3 aasta järjepidev ristamine. Tulevaste munade värvi ei tea kindla peale öelda, sest eelkäijad olid tumerohelise munejad, kuid minu üllatuseks üks nendest lindudest muneb täna helesiniseid mune. Tibud enamuses lavendel sulestikuga, araucanale omase tupsupeadega. Võib sekka sattuda ka musta sulestikuga tibukesi. 2) TUMEPRUUNI muna munejad. Pildil alumised 2 rida mune. Hind 1,5€/tk. Braama kana ja Black Copper Maransi ristandid. 3 aasta järjepidev ristamine BC maransi kukega on andnud pildil oleva tumepruuni tooni. Tibud black copper sulestikuga, karvaste jalgadega. Haudeinstinkt nõrgenenud. Mõni haudub, mõni muneb korralikult. 3) HELESINISE muna munejad Haudemunad on valged, kuid kooruvad linnud hakkavad munema helesiniseid mune. Hind 0,75€/tk Lavendel araucana kuke ja Lohmann white kana ristandid. Tibud on kollased, mustade või hallide täpikestega. Vaata ülemisel pildil on sellised tibud, väga tublid ja terved linnud. 4) HELEDA OLIIVIROHELISE muna munejad Haudemunad on helepruunid, kuid kooruvad linnud hakkavad munema helerohelisi mune. Hind 0,75€/tk. Lavendel araucana kuke ja Lohmann brown ristandid. 5) TUMEPRUUNI muna munejad Haudemunad on helepruunid, kuid kooruvad linnud hakkavad veidi tumedamaid pruune mune munema. Mitte nii tumedaid, kui eespool (nr 2) munadest. Hind 0,75€/tk. Copper Black marans kuke ja Moravia Barred kanade ristandid. Munad saavad olema heledamad, kui üleval pildil, kuid tavalisest helepruunist munast siiski tumedamad. Tibud musta sulestikuga. Tihtipeale mulle helistatakse ja küsitakse nõu kõikvõimalike tibude ja kanakasvatuse teemadel. Nüüd on tibude hooaeg käes ning huvi selle teema vastu jälle suur. Püüan ennetada järjekordseid kõnesid ning lisan mõned pildid koos selgitustega, mis ja kuidas ma oma tibudega toimetan. Võite kommentaaridesse lisada oma kogemusi ja mõtteid. Teistel ka hea lugeda. Vastkoorunud tibud korjan ma paari-kolme kaupa inkubaatorist välja. Enne kaane sulgemist piserdan inkubaatorisse veidi sooja vett. Tibudele on mul kuivamiseksselline karbike, kunagine jänku transpordi puur. Põhjas on kangatükk ning peoga peent liiva (lubjakivi sõmerikku). Veenõuks viirpapagoidest jäänud jootur. Sooja on lambi all 35C. Kui tibudele see soojus sobib, siis nad tuduvad rahulikult. Kui on liiga kuum (lamp liiga lähedal), siis nad üritavad veenõu taha või kuskile lambist võimalikult kaugele peitu pugeda.
Nädala vanused tibud kolin kuuri kanade juurde, aga kindlasti eraldi aedikusse. Sest nädala vanuselt suudavad isegi kümmekond tibu toa õhu totaalselt ära rikkuda vaatamata kaks korda päevas allapanu vahetamisele, koristamisele. Kuuri alla on kindlasti nii väikestele soojustuse lampi vaja, sest varakevadiselt on seal suhteliselt jahe. Lambi riputan keti otsa, et saaks aja möödudes kõrgemale tõsta. Esimestel päevadel on nad suure osa ajast lambi all soojas. Hiljem aga naudivad suurt ruumi ja vabadust, tuiskavad nurgast nurka, ronivad ja lendavad kõige otsa, kuhu vähegi pääsevad. Kuuri all on ka suurem söötur ja jootur. Nii väikestel pole mingeid toidunorme, neil peab söök ja jook kogu aeg ees olema. Ning see kogus, mida nii pisikesed hävitada suudavad, on täiesti uskumatu. Söögiks annan neile esimestel päevadel ainult keedumuna. Hiljem juba GMO vaba tibude täissööta. Lisaks õuna, kapsalehe tükikesi, vahest ka putru muna ja näiteks pisikeste seesami seemnetega, astelpaju õliga. Või kohupiima, hakkliha jmt. Kui ilmad soojemaks lähevad, tassin tibud ämbriga paariks tunniks õue päikese kätte ja pärast jälle kuuri alla tagasi. Mingi äge säutsumine käib jälle. Miskit toimub teises toas. Uued tibukesed koorumas! * Tumepruuni muna tibud, keda olen kolme aasta jooksul brahma kana ja korduvalt maransi kukega ristanud ja muna värvi üha tumedamaks saanud. Maransi šokolaadi värvi munadega nad võistelda ei saa, kuid on siiski kaunid ja üsnagi ahvatlevat magusat värvi. Senistel lindudel on kõigil copper black sulestik, braamale omased sulisjalad ja kopsakas kere ning mõnel ka braamale omane haudeinstinkt. Viljastatud 100% * Rohelise munejad linnukesed, mitme aasta jooksul lavendel araucana ja copper black maransi vahelduval ristamisel saavutatud tulemus. Tumeda oliivi värvile tuleb nüüd mõttes lisada juurde törts helesinist - selline peaks olema seekordne muna värv. Mullu juhtus ka anomaalia, kus üks nendest lindudest hakkas munema täiesti helesiniseid mune. Kuigi ristandid väidetavalt seda ei tee. Seega on tulevastes munade värvis oodata mõningaid üllatusi, kuid loodetavasti on tulemuseks senisest veelgi rohelisem muna. Viljastatud 100% * Helesinise muna munejad linnukesed. Saadud Lohmann White kanade ja lavendel araucana kuke ristamisel. Tibud ise on kollased, üksikud hallid või mustad täpikesed seljal ja peas :-) Võib arvata, et neist tulevad valge sulestikuga täpilised linnukesed. Otsa ees on neil araucanale omane tupsuke ja kujutan ette, millised vahvad valged tupsupead neist tulevad. Kanadeks valisin Lohmann White, lootuses saada puhta helesinise muna tooni ning väga hea munevusega linnukesed. :-) Viljastatud 100% Miks just ristandid?
Olen aastaid üritanud saada CB maransi ja lavendel araucanade tõupuhtaid järglasi. Kauni muna värvi ja nende imekauni sulestiku pärast. Kuid kõik need aastad on läinud ikka midagi nihu. Enam ei mäletagi täpselt, kuid püüan meenutada juhtumisi, mis terve aastase tibust kana kasvatamise ja siis tõupuhaste haudemunade saamise on kihva keeranud... * Ühel aastal lavendel araucana kukk otsustas lihtsalt ära surra. Heitis ühel ööl pikali ja oligi surnud... Karjas ei olnud mingit haigust ega midagi kahtlast... Kuna see toimus üsna pea peale kuke toomist ja kukk osutus väga närviliseks (kanad andsid talle natuke kolki), siis ehk oli see stress. * Tõulindude kooruvus on järjepanu olnud vaid 5-20%, kui samal ajal sama kukega ristanditel 98-100%. Tibud, mis vähehaaval koos ristanditega koorusid, müüsin maha ja panustasin järgmisele haudekorrale, lootes saada vähemalt kümmekond tibukest korraga. Aga ei õnnestunud. Lõpuks pidin ikka ostma endale tõutibud. * Kolmandal aastal ostsin uue inkubaatori ja see osutus praagiks. Ning need üksikud tõupuhtad tibud, mis õnnestus saada, viis rebane koos kanaemaga minema. Lammutas tibukuurilt katuse maha ning paar sulge ja üksik tibu jalake rõngaga oli kõik, mis pesakonnast järgi jäi. * Mullu ostsin jälle 5 maransi tibu. Neist 3 olid kuked. Kanadest aga ei saanudki munejaid (vt allpool). * Tänavu on taas uued ja korralikud ja igati triksis-traksis tõukuked olemas, kuid araucanad otsustasid jõuludest alates enam mitte muneda. Ja ei munegi. Söövad ilusti oma noosi kallist jõusööta ja elavad niisama oma mõnusat kanaelu. Jõulust saati mitte ühtegi muna. * Maransitel aga on mingi kummaline magnet kannibalismi tekitamiseks. 8 kuud toida ja kasvata ja oota, et hakkaksid munele. Ning kui see lõpuks juhtub, siis juhtub ikka see, et keegi nad tagant surnuks nokib. Ja nii juba mitu aastat. Kedagi teist ei nokita, aga paar maransit, kes karjas on, nendega nii juhtub juba 3 - 4 aastat järjepanu ja ma ei saa sellest üle ega ümber. Nüüd siis taaskord OSTSIN endale mõned maransi tibud ja mõned araucana tibud ja ise panen inkubaatorisse ainult ristandid. Sellepärast ka ütlen teile, et ärge kunagi kurtke tõutibude hinna üle. Te lihtsalt ei kujuta ette, kui palju nende haudemunade või koguni tibude saamiseks vaeva peab nägema. :-) Toit tibudele on esimestel päevadel ainult keedumuna. Seejärel on GMO vaba tibusööta. Juurde annan kohupiima, rohelist salatit või kapsast, õuna, vahest ka putru munaga ja seesami seemnetega ning segan hulka astelpaju õli jmt. Minu esimesed kevadekuulutajad on kohal - ISA Sussexid ja valged/pruunid vabrikukanad Sakala haudejaamast. Nädalavahetusel loodan saada kätte sama vanad BC Maransid ja Lavendel araucana tibud. Siis on olemas valge, helepruuni, tumepruuni ja sinise muna tibulinnud. Ise pole oma inkubaatoreid veel käima saanud. Minu araucanad (pildil vasakpoolsed munad) ja ainsana alles jäänud tume oliivi muneja (pildil keskmised munad) ei ole jõulust saati munenud. Kolm kuud munavaba aega sulimise kaela ei saa ka ajada. Ju nad ennast rasva on söönud. Kuked küll toimetavad nendega eriti hoolega, mis oleks justkui märk, et hakkavad uuesti munema. Aga eriti ma enam ei looda. Kolme aasta jooksul braamadest maransi kukega ristatud lemmikud (pildil eelviimased munad) munevad kahe peale vaid kaks muna nädalas. No mida sa siukstega teed. Ilusad on küll ja vahvat värvi munad. KUI munevad. Aga see KUI on ikka väga vähe, et haudemune saada! Enne läheb eelmine pahaks kui järgmise kätte saad. Ühesõnaga vägisi nihu kisuvad minu tänavused tibutamise plaanid. Kuked on aga tublid ja muudkui askeldavad. Tänased kuked on taaskord copper black marans ja lavendel araucana. Loomulikult jälle uued. Minu tänavused haudemunade plaanid:
* TUMEPRUUNI muna munejad - Black Copper Maransi kukk + braama/BC maransi ristandid * HELESINISE muna munejad - Lavendel araucana kukk + Lohmann white ristandid. * TUMEROHELISE muna munejad - Lavendel araucana kukk + CB marans/lavendel araucana ristand kana * HELEROHELISE muna munejad - Lavendel araucana kukk + Lohmann brown ristandid. * SINISE JA ROHELISE muna munejad - Lavendel araucana kukk + minu hall kaunitar, ristand, kes muneb helesiniseid mune (pildil vasakpoolne lind). Ta on lihtsalt nii ilus linnuke. :-) Munade värvi ei teagi öelda, tõenäoliselt võib minna nii ja naa. Kui oma masinad olen tööle saanud ja viljastumise protsendist juba rääkida saab, siis võtan vastu ka haudemunade soove, vähekene. Linnumaja eelmisest postitusest on möödas mitu kuud. Kuid vahepeal juhtusid seal mõned koledad asjad ja ma üritasin välja mõelda - kas jätta kõik enda teada või rääkida ka teistele, kogemuste jagamise mõttes. Viimati oli juttu sellest, kui rahumeelsed ja tublid mu linnud kõik on. Sügis oli ääretult soe, nad said veel novembri lõpuski iga päev väljas olla nii kaua kui süda ihkas. Naturaalne toit - tõugud, teravili, juur- ja köögivili ning vahest ka kohupiim ja hakkliha ning täiendsööt olid garanteeritud. Kannibalism. Novembri lõpus aga saabusid jäised tuuled ja vihmasajud ning enam välja ei saanud. Igahommikune aedikute avamise protseduur jäi ära. Kanalinnud muutusid ääretult närviliseks, pressisid jõuga vastu võresid, ronisid üksteisest üle ja tahtsid iga hinna eest välja pääseda. Kahjuks just neil päevil sai ka täiendsööt otsa ja mul polnud võimalik uue järgi sõita. Tõin küll rohkem kohupiima ja hakkliha, tassisin neile juurikaid ja rohelist ette ning andsin vahest isegi keedumuna. Kuid abi sellest ei olnud. Linnud muutusid silmnähtavalt närviliseks. Ei söönud enam tavapäraselt ja olid omavahel agressiivsed. Ei läinudki kaua, kui ühel hommikul avastasin, et mu ainus tubliks ja terveks kanaks kasvanud maransike oli tagant täiesti puru nokitud. Täpselt nagu mullu ja tunamullu. Nii nagu munele hakkas, siis teised nokkisid lõhki. Pidin muidugi hädatapu tegema. Käisin siis lausa mitu korda päevas kontrollimas, kas kõik on terved, ega ei ole kuskilt sulgi ära kitkutud või nahavigastusi. Jälgisin neid tundide viisi, et kas ja kes tüli alustab, kuid ei midagi. Pritsisin kõik kanad tagantpoolt tõrva spreiga üle (kannibalismi vastane ja haavade desinf.). Tegin ruumi hämaramaks. Kaks hommikut hiljem oli järgmine ohver, seekord minu lemmik linnuke, hall tupsupeaga kanake. Ja nii kummaliselt nokitud/söödud, et tagumiku pealt oli peopesa suurune laik täiesti paljas, ei sulgi, ei nahka. Paljas verelimane lihaskiht alles. Ühtegi nokaga löödud haava näha ei olnud. Linnuke ise ei tundunud kuigi häiritud. Panin ta VIP puuri ja otsustasin hädatapuga veidi viivitada. Määrisin kogu selle suure haava 2x päevas astelpaju salviga üle. Väike loodusravimi pudel, mis mul varuks olemas oli. Ja see salv tegi lausa imet. Haavale tuli suur ja ligi 1cm paksune kärn peale ning määrisin seda jätkuvalt hoolikalt. Pisikesest topsikust jätkus imeväärselt palju. Nädala pärast hakkas kärn servadest tasapisi taanduma. Nädala pärast oli kõik pea terve, vaid päraku juures oli mingi veenilaiendi või väikese haavandi moodi asi. 12 päeva peale juhtumist tuli esimene muna ja ta hakkaski taas regulaarselt munema. Esimesed munad tegid veidi siiski haiget, olid veidi verised. Pritsisin haavandit tolle tõrva spreiga ja see aitas kiiremini paraneda. See linnuke elabki nüüd omaette puuris. Kui ise kuuris toimetan, lasen ta jalutama ja ka teiste hulka. Kuid ära minnes tõstan jälle "Vip ruumi" tagasi. Olgu tal siis omaette apartment, kui ta teistes oma iluga nii kurja kadedust tekitab, et lihtsalt ära süüa tahetakse. Pesade reostamine. Igavene nuhtlus - iga päev panen pesadesse puhtad heinad. Kuid hommikune pesade kontrolli tulemus on ikka sama - neljast pesast kahes on kõige põhjas suur pätsakas sõnnikut ja seal sees värskelt munetud munad. No mida siukste preilnadega teha, kes ei viitsi õrrele magama minna vaid konutavad öösel pesas ja siis plartsatavad kogu öise sooletäie hommikul pesa põhja. Linnud on mul jagatud kolme aedikusse ja see kõige suurem räpakoll on üks valge vabrikukana. Üles kasvanud tibust saati minu juures. Teab küll, et maas saab siblida, õrrel magada, künast süüa ja pesas käiakse munemas. Kuid ikkagi kolib õhtul pesasse magama ning enne kui teised hommikul munele jõuavad, laseb pesapõhja megasuure sõnnikupätsaka. Kõigepealt hakkasin hilisõhtutel taskulambiga kontrollimas käima, kas kanad õrrel või pesas. Kes pesas, need kupatasin sealt pimedas välja. Jube tüütu oli küll, kuid nädal aega "öist rivistust" ja kaks pirtsakat preilit said aru küll, kus on magamise koht. Ei läinud aga nädalatki, kui need kaks pesa jälle järjepanu hommikul rokased. Hakkasin nüüd päeval seda pesa kinni panema. Kui munad korjatud, pesale vineeritükk ette. Öösel pimedas, enne kui ise magama läksin, käisin taskulambiga kuurist läbi ja tegin pesa jälle lahti. Varsti kevad ja haudemunade korjamise aeg ukse ees. Siis ei saa rokaseid mune lubada. Vaatame, kas aitab. Talvel ei jaksanud neid nii väga dresseerida. No ei mune Mis mõtet on kasvatada kanu, kes terve talve looderdavad, st on niisama priileivasööjad. Kui mul ainult need igasugused peened tõud olid, küll ma siis valutasin pead, et mida ma jälle valesti tegin. Kas on täiendsööda osakaal vale või on vitamiini puudus või on ruum liiga jahe või ehk valgustus liiga nõrk või liiga tugev või on linnud lihtsalt üle söönud - siis ka ei viitsi enam muneda. No küll sai uuritud ja loetud sadade lehekülgede kaupa materjale, mis vähegi netist saadaval. Ostetud kokku raamatuid, proovitud erinevaid ja kalleimaid söötasid, kaalutud aina täpsemalt päevaseid toidunorme, ostetud kanadele toitusid, mida endalegi ei raatsi osta. Uuritud, kontrollitud, reguleeritud valgustust ja valguspäeva pikkust, köetud kuurialust elektriga jne. Aga kui kanalind ikka muneda ei taha, siis ta ei mune. Sina võid käte peal käia või kulda talle sisse sööta. Nüüd, mil esimest korda suurem osa karjast on vabriku tibudest üles kasvatatud, näen kui ilmaasjata ma kõik need aastad olen muretsenud. Praegu on mul näiteks 12 vabrikukana ja 6 erinevat ristandit. Kõigil on täpselt ühesugune toit, valgustus, soojus jne. Vabrikukanad munesid läbi kogu talve iga lind 29 - 31 (!!!) muna kuus. Kaks rohelise muna ristandit (marans/araucana) on munenud keskmiselt 15 - 20 muna linnu kohta kuus ja veebruari algusest pole kumbki enam ühtegi muna munenud. Tumepruuni muna ristandid (Marans/brahma) linde on mul ka kaks, nendegi munasaak on olnud kuni 20 muna kuus linnu kohta ja veebruaris üks enam üldse ei mune. Kaks araucanat jäid septembris sulile ja pole siiamaani munele hakanudki. Jõulude ajal kahe peale 3 muna ja kogu lugu. Ma usun, et minust ei sõltu siin küll rohkem midagi. Enam paremini linde poputada vast ei ole võimalik. Ise olen siit omad järeldused teinud - kui rahapuud hoovi peal ei kasva, on mõistlik kasvatada kanu, kes munevad kah. Mõned värvilise muna preilid võivad ju karjas olla, et munakarp kena ja kirju oleks. Kuid kogu karja eksootilisi linde ja/või ristandeid poputada on liigagi kallis hobi. Sellest tulenevalt ka tänavune haudemunade ja tibukasvatuse suund. Haudemunade ja tibude plaanid 2015 kevadel Tänavu olen broneerinud endale lavendel araucana kuke. Helesinise muna tibud. Valge muna vabrikukanadelt (Lohmann white) saab siis helesinise muna tibusid, kes üsna tõenäoliselt hakkavad märksa rohkem munema kui araucanad. Ka olen seni olnud hädas, et tõupuhaste araucanade munade kooruvus on suhteliselt nullilähedane. Ristandkanade kooruvus oli aga ligi 100%. Seega lohmann white ja lavendel araucana ristanditelt saab mitte ainult väga lahedaid helesinise muna munejaid vaid ka hea kooruvusega haudemune. Kui minu preilid lavendel araucanad siiski munema otsustavad hakata, saab ka puhtatõulisi tibusid. Kuid ma sellele enam eriti ei panusta. Kui õnnestub, on hästi, kui mitte, siis - mis teha. Helesiniseid mune muneb ka minu lavendel kaunitar, kes talvel haavata sai. Loodan temalt ka järglasi saada. Täna on ta täitsa tubli muneja, nagu ristandid ikka. Helerohelise muna tibud. Lohmann brown (helepruun sulestik ja helepruun muna), ISA Sussex (helepruun muna, valge sulestik) ja moravia barred (helepruun muna, must valgete tähnidega sulestik) lindudelt saab seega helerohelise muna munejaid. Kui minu mitme aasta jooksul marans/araucana ristandid oma sugu siiski veel jätkata otsustavad, st kevadel munema hakkavad, saab ka lahedaid tuttpeaga tibusid, kes veidi tumedamaid rohelisi mune munevad. Siinsel pildil on just nende kanade tänavused munad. Uuesti araucana kukega ristamisel saavad järglaste munad olema veidi heledamad rohelised. Kui kuke olen ära toonud, annan teada. Kukk on pärit Lutsu talust, Pärnumaalt ja enne seda olnud Karini karjast pärit.
Tänavune munakarp on minu jaoks eriline seetõttu, et lisaks värvilistele munadele nagu alati, on tänavu hulgas ka valged ja helepruunid haudejaamast saadudu lindude munad. Ning esimest korda on mul maransi munad. Loetlen siinkohal ära, kelle munad karbis näha, seejärel kirjutan oma lindudest veidi pikemalt. * araucana/marans ristand (rohelise kirju ja all vasakpoolsed 2 helesinist) * lohmann white (valged) * lohmann brown ja moravia barred (helepruunid üleval) * lavendel araucana (vasakult teine paar heledaid mune) * ristandid, mustad linnukesed, oliivirohelised munad keskel (lavendel araucana + black copper marans) * ristandid, brahma korduv ristamine copper black maransiga (tumepruunid, eelviimane munapaar) * black copper marans, tumepruunid, parempoolne munade paar. Lindude pilte näete suvisest Linnumaja postitusest, valige paremalt teemade loetelust "Linnumaja". Haudejaama tibudest Ostsin tänavu esimest korda haudejaamast (Sakala) haudejaama tibusid - lohmann brown, lohmann white, moravia barred ja ISA sussex. Kokku paarkümmend tibukest. Jäin tibudega väga rahule, igati terved ja tublid linnukesed. Pealegi äärmiselt rahumeelsed, ei mingit stressi ega agressiivsust. Nädal hiljem söandasin nende hulka panna mõned inkubaatorist koorunud oma tibud ja küla pealt ostetud sama vanad maransid. Juurde lisatud tibud olid lausa 10 päeva teistest nooremad ja seega kordi pisemad. Valvasin pool päeva tibukarja kõrval ning veendusin, et kedagi ei kiusatud ega tehtud vähimalgi määral liiga. Kõik käisid sõbralikult koos söömas, joomas, pugesid lambi alla sooja ja siblisid saepurus ringi. Väike mure oli, et suuremad võivad kogemata pisikesed ära tallata, aga kõik oli igati ok. Kõige suurem boonus oli see, et juba 20 nädalal hakkasid munad pudenema ning umbes nädala pärast kõik haudejaama linnud juba munesid. Paari nädalaga saavutasid enamus mune ka juba M - L suuruse. Kuu aja pärast hakkasid neli kana lausa 86g mune munema, mis on umbes 3x suuremad tavapärane noorkana muna. Need eriti suured munad olid lausa kahe rebuga. Lööd neli muna pannile ja saad 8 muna. :-) Minu teistest linnukestest Võrdluseks haudejaama linnukestele - minu senised peened tõud ja ka ristandid hakkavad munema mitmed kuud hiljem, esialgu vaid paar muna nädalas, heal juhul kuu aja pärast alles igapäevaselt. Munade suurus püsib pisemana ka mitmed kuud kauem. Seega need mitu kuud, kui oleksin muidu ilma munadeta olnud (vanad kanad sulil), sain nüüd juba 400 - 500 muna kuus oma vähem kui paarikümnelt linnult. Kõige nõrgemateks osutusid taaskord maransid. Viiest tibust kaks olid kõverjalgsed kuked, kes juba teise kuu algusest jäid hoopis jalust ära. Ei aidanud lisavitamiinid ega suur hulk keedumuna ega mingi muu poputamine. Kolmest kanast kaks jäid samuti jalust ära ning munejaks saingi lõpuks viiest maransist vaid ühe linnukese. Ülejäänud tibud olid täiesti terved ja tublid, ei mingit jalgade nõrkust ega terviseprobleeme. Mul olid ka araucanade tibud hauduja kanaga koos, kuid rebane lammutas ühel öösel tibukuudi katuse maha ning viis minema nii minu araucana tibud kui ka hauduja mamma. Nii kahju, jäingi noortest araucanadest ilma. Ning ristandite neljast tibust osutusid 3 kukkedeks. Neljas on aga imekena lavendel linnuke, minu linnukarja kõige kaunim lind. Oliivirohelisest munast koorunud tibu ei tohiks mingil juhul muneda helesinist muna, olgugi, et kukeks oli araucana. Helesinine muna on vaid puhtatõulise araucana ainuõigus :-) Aga see lind on ristand, koorunud oliivirohelisest munast ning muned õrn-helesiniseid mune. Võimalik, et muna värv veel muutub. Üleval munakarbis on tema munad kaks vasakpoolsemat väikest helesinist ja too üksik üleval, mis on helerohelise ja sinise kirju. Eks ma mõne aja pärast annan teada.
Kui kellegi on selle kohta midagi arvata, on kommentaaride aken ootamas. Olen juba ette tänulik. Sügisel olid pakkumisel sellised noored kuked, leidsid kõik endale uue kodu. Kuked on lavendel araucana ja copper black marans ristandid. Seega oliivirohelise muna linnud, annavad järglastele/kanadele muna värvile juurde oliivirohelist tooni. Kukkesid oli esialgu kolm - black copper sulestikuga, lavendel sulestikuga ning halli-pruunikirju sulestikuga. Esimene neist, black copper, leidis endale juba uue kodu. Halli/pruuni sulestikuga lind on broneeritud. Pakkuda veel lavendel sulestikuga kukk. Kuked on inimsõbralikud, ei tülitse. Kanadega juba varakult väga agarad. Pilt on tehtud tuulise ilmaga, sellepärast on suled veidi turris :-) Kana tule oppadi! Meie tänavustest tibudest on saanud igavesti vahva suur ja kirju tiivuliste kari. Väike peremees on ka nüüd omal jalal kõndija ning armastab kanade seas ringi joosta. Ühel hetkel avastas ta, et võrkaeda saab ka ise sisse minna ja loomulikult ei pannud ta aeda enda järel kinni. Järgmisel hetkel oli terve kari mööda hoovi laiali. Vanaisa nägi ja vangutas pead - oi, oi Mathias! Sa pead nüüd kanad aeda tagasi ka saama! Poiss võttis järgmisel hetkel lähima kana sülle ja tassis aeda tagasi. Kana vaatas ainult uudishimulikult üle õla, et mis toimub? ja oli ülimalt rahulik. Poiss ise vaid 2 aastane, aga tassis sel moel linnud aeda tagasi, lindude jalad peaaegu maani. Eks kanad jooksid vahepeal uuesti aiast välja, aga poiss oli väga ametis. Vaatepilt oli vaimustav ja üsnagi uskumatu. Kahjuks me seda pildile ei saanud, kuidas kana üsles oli. Nad teda edaspidi enam nii ligi ei lasknud. Poiss aga tegi nüüd järjepanu meelega kanade aia värava lahti ja kutsus linnud välja. Ise jooksis neil järgi ja kilkas: kana tule oppadi, kana tule oppadi! Veel meeldib talle kanadele teri visata. Kanad on kõik kaelapidi võrgu vahel ja ootavad oma terakest. Vahest saavad peoga muru sisse, vahest ükshaaval võrgu äärest. Mõnikord aga lausa peo pealt. Kutsu, vana ja väsinud sõbrake valvab kiivalt kõrval, et saada ka veidike tähelepanu kogu selle suleliste karja kõrvalt. Lavendel araucana ja copper black marans ristand Linnukari on mul tänavu eriti kirju. Esimest korda tõin endale lisaks oma tibudele ka kanatibusid haudejaamast. Siis pole sügisel vaja nii palju kukkesid pakule panna. Kahju neist ikkagi. Ning kuna rebane aga ühe pesakonna tibusid koos kanaemaga minema viis, jäi mul oma linde ainult 4 ning nendest 3 juhtusid olema kuked. Nüüd on mul noorlindude hulgas ainult 3 oma kanakest. Üks neist lavendel sulestikuga ja kõrge soenguga preili, kes hakkab rohelisi mune munema. Ning 2 black-copper sulestikuga ristandit, päritolus ka brahmade verd. Nendele lisaks on paar BC maransit ning ülejäänud kõik haudejaama linnud - valged ja pruunid Lohmannid, valged ISA sussexid ja mustad valgete säbrudega Moravia Barredid. Linnud on seekord ääretult rahumeelsed. Ei mingit kisa ega kiusamist tibust saati. Kuigi karja tibude vanusevahe oli ligi 2 nädalat. Noorlinnud on nüüd 4 kuused ja juba 20 nädalal hakkasid pudenema esimesed pruunid munakesed. Munad on pisikesed nagu kastanid, 34 - 37g. Kõigepealt hakkasid munema sussexid ja moraviad. Seejärel pruunid lohmannid ning nädala pärast pudenes ka esimene valge muna, st lohmann white oma. Lisan mõned pildid lindudest ja väikemehest kes võidurõõmsalt kaamerasse naerab: "ma tegin kana aia lahti!" Noh, tsikid, mis täna plaanis?
Sellised minu tänased tibud. Rohelise, tumepruuni ja helesinise muna munejate kaunimad isendid siit tulemas. Kolme aasta töö ja vaev. Munele hakkavad 5 - 6 kuu pärast. Kuna pakun vahest tibusid müügiks, siis jätkub ikka ja aina huvilisi, kes soovivad osta samal ajal, seega siis kevadel ja suve alguses, noori munema tulevaid kanu. Mina kevadel noori munele tulevaid kanu ei müü, sest kui kevadel haudemunad inkubaatorisse panna, siis teadupärast hakkavad neist koorunud linnud munele alles sügisel. On kanu, kes alustavad munemist viiendal kuul, kuid on ka neid, kellelt pudeneb esimene muna alles kaheksandal või üheksandal kuul. Miks ma ei müü oma munejaid kanu kevadel maha? Sellepärast, et mul ei ole suurt lauta, kus lehmad ja lambad ruumi kütavad ja kuhu võiksin talveks suure karja linde talvituma jätta. Et siis kevadel osa linde rahaks teha. Mul on väike köetav kuurialune, kuhu mahub kordi vähem linde kui ma sooviksin. Kui lõpuks kevad käes ja lindudel priilt ruumi õues ringi mässata, ei meelita ükski raha mind oma vähestest tublidest munejatest loobuma. Seda enam, et kevadel peab jätkuma mune mitte ainult toidulauale vaid ka inkubaatorisse. Miks ma ei kasvata tibusid talvel? Esiteks on selleks vaja köetavat ruumi väljaspool eluruume. Ning teiseks oluliseks põhjuseks on see, et meie kliimas viibivad kanad pika talve ruumis sees, seega kunstlikul valgusel ja põhiliselt ka kunsttoidul. Mina alustan haudemunade korjamist kevadel, kui kanad on saanud taas õue siblima, päikesevanne võtma ja kosuma naturaalsel toitul. Siis hakkavad nad ka paremini munema ning munade kooruvus ka suurem. Samuti on minu meelest oluline, et tibud saavad esimesel võimalusel välja päikese kätte ja muru peale, et kasvada tugevateks ja terveteks lindudeks. Sügisel, kui on aeg linnud hoonesse sisse kolida, tuleb teha valik - kes tuppa, kes patta, kes müüki. Minu majas on ka kevad käes. Lumikellukesed õitsevad, tulbid - nartsissid - krookused on ninad mullast välja pistnud. Ja inkubaator suriseb nurgas. Seekord veidi suurem kui mullu. Kogemus näitas, et kui planeerida 15 - 20 kana, pole mõtet 24 muna inkubaatoriga mässata. Ühest portsust sain 20 lindu, neist 10 kana. Teisest portsust, ostetud tõumunadest, koorus ainult 10 lindu, neist 4 kana. Kuna erinevas vanuses linde kokku panna ei saa, peab mässama kahe karjaga. Eraldi aedikud, kuudid, künad, jooginõud jne. Topelt töö ja vaev. Kogu suve ja pool sügist pealekauba. Sest mõned tõud alustavad munemist 5 kuuselt, osad aga alles 8-9 kuuselt. Siis jääb mõni veel haigeks või jääb muul moel looduslikule valikule alla ning lõpuks kui munele hakkavad, ongi mingi kümmekond noorkana ja pool aedikut tühi ning mune planeeritud 20 asemel vaid 7 - 8 tk päevas. Niisiis müüsin maha oma mulluse inkubaatori ja ostsin 50 muna kasti asemele. Nüüd on esimene ports mune soojas: 52 muna inkubaatoris ja 12 muna kana all, kes just haudele läks. Munadeks pooled lavendel araucana omad ja teised pooled rohelise muna munejad (araucana/marans/araucana) ning mõned tumepruunid munejad hulgas (sussex/marans). Kümne päeva pärast, peale teistkordset munade läbivalgustamist oli selge, et 20 lavendel araucana muna pole arenema hakanud - tühjad mis tühjad. Samuti enamus marans+sussex munasid, kellest lootsin saada karamelli pruuni munade munejaid. Rohelised munad ei paistnud läbi, kuid hoolika vaatlemise järel on näha ühes otsas selgelt eristuvat õhumulli - kõigil!!! Senisest kogemusest võib öelda, et need kõik on kenasti kasvama hakanud. Kõik! Mullu kogesin juba ostetud haudemunadega, et araucanade kooruvus on suhteliselt nigel. Nii mõnedki on öelnud, et on seetõttu araucanadega jändamisest loobunud. Kukke süüdistada ei saa, sest sama kuke poolt ristandkanade munadega on loota maksimaalset tulemust. Mida nüüd teha? Igavesti suur inkubaator ja üle poole jäi tühjaks. Otsustasin panna uued munad juurde, koorumise tähtajaga 14 päeva hiljem kui senised. Kui koorumiseni 3 päeva aega, võtsin esimesel portsul munadel liistud vahelt ära ja tõstsin nad karpidesse. Et nad seal paigal püsiks ega koorumisel sodi laiali ei ajaks. Teisi keerasin 3x päevas käsitsi ringi. Saabus koorumise tähtaeg hauduja alla pandud munadel. Olin ta varakult juba eraldi aedikusse pannud, vahetanud allapanu, tolmutanud deso ainega kõik üle ja pannud valmis madalad joogi- ja sööginõud. Kana alla panin munad 2 päeva varem, kuna kuuris on suhteliselt jahe (13 - 15C) ning tõenäoliselt võtab seal koorumine päev või kaks kauem aega kui masinas. Mune oli ka palju, 12 ning algaja hauduja ei osanud neid korralikult tiiva alla ärapaigutada. Aitasin alguses veidi kaasa ning paari päeva pärast valvas juba ise, et kõik kenasti peidus ja soojas oleks. Õigel päeval koorus vaid 1 tibu. Ööpäev hiljem, järgmise päeva lõunaks veel 2 tibu. Mul oli kogu aeg mure, et kui esimesed tibud kana alt minema jalutavad, jätab kana ülejäänud munad sinnapaika ja läheb nendega kaasa - sööma, jooma. Jätsin katki täksitud munad kana alla, kuid teised viisin tuppa. Valgustasin nad läbi, ning tibudega munad panin inkubaatorisse. Õhtuks oli kana all 5 tibu ja inkubaatoris veel 1, kelle peale koorumise väsimusest toibumist ja kuivamist viisin hilisõhtul kana tiiva alla teiste sekka magama. Viimane tibu koorus inkubaatoris kolmandal päeval Usun, et kuna munad alguses väga korralikult kana all ei olnud, siis mõned hakkasid veidi erineval hetkel arenema. Esimestel päevadel olid nii mõnedki servapidi tiiva alt väljas. Toppisin neid talle paremini alla ja paari päeva pärast oli näha, kuidas ta juba ise hoolikalt mune sättis, et midagi kuskilt välja ei jääks. Tibud on kõik tublid ja aktiivsed ning koorusid ilma kõrvalise abita. Kaks päeva pärast hauduja kana all tibude koorumist, on inkubaatori tibude koorumise tähtaeg. Kuid ühtegi noka täket näha ega vähimatki piuksumist kuulda ei ole. Kas ma tõesti lugesin päevi valesti? Pühapäeva õhtu käes ja 21 ööpäeva täpselt täis. Vaikus. See tundub küll täiesti uskumatu, et 23 muna, mis 10. päeval sai läbi valgustatud ja tibude areng oli näha (tühjad viskasin minema), on nüüd ühel hetkel tibud lihtsalt muna sees ära surnud. Aga ei - esmaspäeva hilisõhtul - enam kui ööpäev hiljem, kuulen vaikset piuksumist. Ja järgmisel hommikul, oh seda rõõmu, on elu inkubaatoris kihama löönud. Tuba kajab siutsudest ja säutsudest ning pooltel munadel täkked koore sees näha. Ning esimene lavendel sulestikuga tibu sebib mööda karpi ringi. Õhtuks on 8 tibu koorunud ja mitmed munad veel katki ja äge säutsumine inkubaatoris jätkub. Tekib kahtlus, et temperatuuriga ei olnud kõik korras. Tibud on tublid, terved ja aktiivsed. Kontrollisime inkubaatoris olevat temperatuuri kahe elavhõbeda kraadiga ja lisaks elektroonilise püstol - termomeetriga. Kõik näitasid 37,3 - 37,4C. Juhendi järgi aga peaks olema 37,7C. Kasti sees olev termomeeter, mille järgi oleks pidanud kalibreerima, näitas hoopis ligi 39C. Mine võta nüüd kinni, mis õige, mis mitte. Koorunud tibudest olid enamus kuke värvi - lavendel sulestikuga. Mõned mustad ka hulgas, sh üks CB marans kukega ristatud buff sussex, seega samuti kuke värvi. Mõned linnukasvatajad väidavad, et kahe erinevat värvi sulestikuga linnu ristamisel pärivad kanatibud kuke sulgede värvi ja kuketibud kana sulgede värvi. Oleks tore teada pärast, kas ongi 14 koorunud ristandtibust 11 kanatibu :-) Vähe uskumatu küll. Pildilt on näha, et hetkel koorunud kaheksast tibust 6 on lavendel ja 2 mustad. Imevahvad ja igavesti agarad tegelased. Paremale väikesesse karpi panin eraldi need, kes veel veidi märjad, neid kiputakse uudishimust rohkem nokkima. Soojustuseks kaks laualampi üle karbi ääre. Tõupuhtad lavendel araucanad märgistasin tiiva sulgede pealt tumesinise markeriga. Igasugused rõngad ja juhtme kuusekesed tundusid hullult suured ja kohmakad nende väikeste tegelaste jaoks. Tibudest on esindatud lavendel araucanad, (helesinise muna munejad), ristandid - rohelise muna munejad (araucana/marans/araucana) ning üks tumepruuni muna muneja (sussex/marans). Inkubaatorist veel - siinse saaga lõpetuseks lisan tagantjärele, et nimetatud inkubaator sai tagasi saadetud. Ei suutnud ta hoida ega taastada ei temperatuuri ega niiskust. Kõikumine oli lausa 10C ja kuni 30% niiskust. Tibude areng jäi pooleli või kuivasid nad koore sisse ära. Mida aeg edasi, seda hullemaks läks. Kadu oli ligi 80 muna/tibu. Samas kui teistele jagatud haudemunade kooruvus nii araucanade kui ka roheliste munade puhul oli 90 - 100%. Maaletooja vaidles tootjaga (Itaalia) mitu kuud, kuid tootja suhtumine oli üsna ühene - tema on toote kvaliteedis kindel ega ole nõus aparaati välja vahetama. Viisin aparaadi kontrolli ja mulle öeldi, et viga on programmis/kiibis. Tagantjärele tarkus - ärge sellist aparaati (Brahma 50TU) endale küll ostke! Ise tellisin endale uuesti King Suro, millega ka eelmistel aastatel töötasin ja väga rahule jäin. Lihtsalt too jäi väikeseks. Haudemunadeks on tänavu (2014) * lavendel araucana helesinised munad, tõupuhtad * erinevad ristandite munad, kellest kooruvad erinevates toonides rohekaid mune munevad linnud * brahma/maransi ristandi karamelli tooni munad, paaritatud taas copper black marans kukega. Tänavune kukk nr 1 - lavendel araucana. Kanad, kellelt korjan haudemune: * Lavendel araucanad Helesinised munad. Araucana kanade puhul meeldib mulle, et nad on väikesed, rahumeelsed, head munejad ning nende munad on hea tugeva koorega. Kui on väga külm ruum, siis nad tõenäoliselt munevad harvemini. Kuid praegu on mul kanade ruumis väike küttekeha ning ruumis on ka talvel minimaalselt 7-8C. Eelmisel aastal oli minu araucana munemise rütm: 9 päeva munes - 1 päev puhkas. Täitsa imeline! Munele hakkasid araucanad 7. kuul. * Araucana ristandid Tumedaid oliivirohelisi mune munevad mustad kanad, eelmisel aastal lavendel araucana kana ja black copper marans kuke järglased. Tänavu, uuesti araucana kukega ristamisel saavad praegused tume-oliivivärvi juurde sinist tooni. Munad on nendel kanadel säilitanud araucanadele omase kauni, tugeva, ühtlase ja sileda koore. Muna suurus 54 - 63g (M suurus). Munele hakkasid 5.kuu teisest poolest. Esialgu üsna tagasihoidlikult, kuid mõne kuu möödudes väga tublisti. Kooruvus 90 - 100%. * Oliivirohelisi mune munev hall kana, suure harjaga kana. Eelmisel aastal helesiniseid mune munev kana, keda ristasin maransi kukega. See kana on ainus, kes maransi kukelt musta sulestiku värvi omaks ei võtnud vaid säilitas oma halli (nn sinise) sulestiku. See kana on araucanadest suurem ning samuti tubli muneja. Munele hakkas 5. kuu alguses. Munad L suuruses. Tänavune kukk nr 2 - copper black marans. Haudemunad: * Braama ristand. See kana muneb praegu karamelli värvi mune, pildil olevas munakarbis keskmised munad. Eelmisel aastal brahma ja maransi kuke ristamisel saadud kana. Nüüd otsustasin teda taaskord ristata maransi kukega ning tulemuseks on vahvad mustad sulisjalgsed tibud. Selle kana eelis on tema sulisjalgsus ja vastupidavus külmale. Samuti on ta säilitanud tugeva, braamale omase haudeinstinkti. Talvel haudus 3 kuud ühtejutti kuni otsustas uuesti munele hakata. Munad L suuruses. Maikuus lisanduvad paar vabrikukana, et saada hea munevusega, tumepruune mune munevaid järglasi. Millal algab linnukasvataja kevad? Eks ikka siis, kui ei saa enam peast mõtteid, milliseid uusi põnevaid tõulinde tänavu võiks oma karja muretseda, kellelt-kust-kuidas muretseda haudemune, kui palju, milliste kanade mune ise inkubeerima panna jne. Surfid taaskord mööda internetti, liitud kõikvõimalike foorumite ja FB gruppidega, loed teiste mõtteid ja kogemusi, sirvid läbi lugematul arvul pilte ja videosid, uurid tõukirjeldusi, müügikuulutusi, hindasid jne. Lisan siia ühe toreda YouTube video tibu arengust munas (animatsioon). Tibu areng munas kestab 21 päeva. Kevadel, märtsis - aprillis, kui oma uue inkubaatori kätte saan, tahaks tibude koorumise rõõmu jagada ka teiste tuttavate, eriti lastega. Vaadake seda videot lastega koos, et neil oleks mingi ettekujutus, mis ühe munaga kana all toimub. Kui tulete meile tibusid või lausa nende koorumise päeval neid vaatama, on kõik paremini mõistetav. Vabakasvatuse kanamunad versus supermarketi omad, miks eelistada esimesi? Kanakasvatajana on see küsimus mind alati huvitanud. Ise söön suurima naudinguga oma kanade mune seetõttu, et nad on lihtsalt palju maitsvamad. Ja seda kinnitavad ka mu tuttavad, keda olen kostitanud. Nüüd aga leidsin internetist, netipoe OKOMARKET lehelt sellise artikli. Kuivõrd tõena keegi seda võtab, on igaühe enda asi, kuid julgen teksti siia kopeerida. Külastage kindlasti eespool viidatud lehte. Seal on ökosõpradele päris toredat lugemist ja ka müügi infot. Orgaanilise aiapidamise ja toitumise ajakiri Mother Earth News testis vabakasvatuse kanade mune ja linnuvabrikus kasvanud kanade mune ning leidsid rohkelt erinevusi- kõik loomulikult vabakasvatuse kanamunade kasuks. Vabakasvatuse kanade munad olid palju kõrgema toiteväärtusega kui farmikanade munad. Kõige suurem erinevus oli D-vitamiini sisalduses- vabakasvatuse kanade munad sisaldasid 4-6 korda rohkem D-vitamiini. Lisaks sellele selgitati välja, et vabakasvatuse kanamunadel on ka järgmised eelised: *1/3 vähem kolesterooli *1/4 küllastunud rasvu *2/3 rohkem A-vitamiini *2 korda rohkem omega 3 rasvhappeid *3 korda rohkem E-vitamiini *7 korda rohkem beetakaroteeni Need tulemused saadi 14 erineva USA vabakasvatuse kanalate mune analüüsides, kus kanad said vabalt ringi liikuda ja toituda loodusest. Värske toit ja loodusest sissesöödavad putukad kanade menüüs ongi peamine põhjus, miks vabakasvatuse kanade munad on oluliselt kõrgema toiteväärtusega. Meie munakarp sügisel. Linnukasvataja aastas on kaks kõige rõõmsamat päeva - esimene on päev, mil kooruvad esimesed tibud ning teine on päev, mil noored kanad munevad oma esimesed munad. Nagu eespool juttu, on mul tänavused noorlinnud ning oodatavad munad järgmised: * araucana ja maransi ristandid - tumerohelised munad; * braama ja maransi ristand - tumepruunid munad; * veel üks ristand (hall) ja maransi kukk - tumebeežid munad * sussexid - helepruunid/kreemikad munad; * araucanad - helesinised munad * maransid - vääga tumepruunid munad Esimene pesakond: Kõige esimesena, täpselt 5-kuuseks saades hakkasid munele mõlemad sussexid. Esialgu paaripäevaste vahedega 34 - 44g kaaluvad pisikesi mune, kuid nädala möödudes munesid juba regulaarselt ning u 47g kaaluvaid kreemikaid mune. Teisena, kümmekond päeva peale sussexeid, hakkasid munele braama ristand (tumepruunid 47g) ja hall ristand (tumebeežid 37g). Kolm nädalat hiljem kui sussexid, ilmusid esimesed kaks tumerohelist muna (42g). Naljakas oli see, et üks noor kana käis juba mitu päeva regulaarselt pesal istumas ja tuli sealt mõne aja pärast suure kaagutamisega ära nagu munejatel kombeks. Kuid mingit muna pesas ei olnud. Ja lõpuks kui päriselt munes, juhtus see õues keset muruplatsi. Ega selles polegi midagi uut, et esimene muna munetakse otse õrrelt või suvalisse varjulisse nurka. Pesal käima õpitakse teiste eeskujul ning heaks vihjeks on ka mängumuna pesakastis. Edaspidi kujuneb igal kanal oma lemmik pesakast välja, kus kasvõi mitmekesi korraga, üksteise seljas istumas käiakse. Selle järgi on ka hea aru saada, milline kana munaga hakkama sai, kui värv on sarnane. Ma eristan välimuse järgi kõiki oma linnukesi ning hetkel ka mune. Edaspidi, kui tumerohelisi mune munejaid viis saab olema, siis neil ma kindlasti vahet teha ei suuda. Maransite ja araucanade munemise aeg jõuab kätte oktoobris. Siis lisan siia kindlasti uue pildi ja veidi juttu. Munade suurused Tallegi lehelt: S - kuni 53g M - 53 - 63g L - 63 - 73g XL - 73g ja enam. Mind paneb mõtlema, milliste vahenditega saavutatakse munad suuruses L ja eriti XL. Lugedes erinevate kanatõugude kirjeldusi, jäävad tavapärased munad siiski suurusesse M. Isegi braamad, üks suurimatest kanatõugudest, munesid mul ka kolmandal aastal vaid kuni 63g kaaluvaid mune. Munade säilivus on külmikus 3 - 5 nädalat. Ühe päevaga soojas toas vähendab muna säilivust väidetavalt sama palju kui 1 nädal külmikus. Mina korjan munad pesast kokku 2 - 3 korda päevas. Pildid 4 - 5 kuustest preilidest:
Kui juhtub, et Sinu kanake või kukeke ühel päeval haigestub ja sa elad pealinna külje all, siis unusta võimalus sealsetelt loomatohtritelt abi saada. Pöördudes nende poole haigestunud linnu murega (igaks juhuks ära kohe ütle, et tegemist on kanaga), siis: * saad kiire vastuse, et nemad lindudega ei tegele; * su linnuke võetakse vastu, kuid lindu nähes saad jahmunud küsimuse - mis lind see on? * sulle püütakse pakkuda parimat abi (konsulteerides telefoni teel spetsialistiga, kes on kanadega kokku puutunud), kuid õige diagnoosi ega ravini siiski ei jõuta. Rääkimata sellest, et müügil olevad ravimid on troopilistele lindudele valmistatud tooted, sest kodulindude omasid toodetakse vaid nö tööstuslikes kogustes (suurfarmidele). Nimelt hakkasid ühel kaunil suvisel ajal osad minu linnukesed jalust nõrgaks jääma, paari nädala jooksul neli lindu ja kuu aega hiljem veel viies. Hommikul jalad tudisesid all ja paari ööpäeva jooksul jäidki täiesti maha. Käisin kuu aega mööda erinevaid arste, lugesin läbi kogu kirjanduse, mis kodulindude kohta saadaval, pakkusin neile kõikvõimalikke parimaid vitamiinirikkaid toite, lisasin joogivette tri-vitamiini ja veidike ka seleeni, desinfitseerisin iga nädala tagant kogu koduse linnumajapidamise (looduslikul baasil valmistatud antibakteriaalse pulbriga Kiti söödatoast) aga konkreetset selgust ei saanud. Üks velsker soovitas teha ühele linnule hädatapp ja viia laborisse Tallinnas Kiili tänaval. Maksin 45€ kuid mingit konkreetset vastust ei saanud. Jäi oletus, et tegemist on ehk bronhiidiga, kuid haigusele omased tunnusmärgid puudusid täielikult. Kodulindude foorumist nõu küsides sain pigem sõimata, et oma linde nii looduslikult toidan ega kasuta poest ostetud täissööta. Kuid velsker, kelle lõpuks Keilast leidsin ja kes ometi mulle head nõu anda oskas, kinnitas, et see kuidas ma oma linde hooldan ja toidan on igati eeskujulik. Nigel sööt mõjub eelkõige munemisele, mitte ei halva jalgu. Seleenipuuduse kohta ütles aga, et kui söödas on seleen olemas, siis seda täiendavalt juurde anda pole vajalik. Kuna haiguslugu sarnanes väga B grupi vitamiinide defitsiidiga organismis ning esialgne labori vastus pani bronhiidi kahtluse, tegin velskri soovitusel haigetele lindudele vitamiini- ja antibiootikumide kuuri. Kahjuks sellest polnud aga mingit abi. Seejärel tegin tema ettepanekul ka viimasele haigele linnule hädatapu ja viisin selle riiklikusse laborisse (Tallinna Veterinaar- ja Toidulaboratoorium). Eelnevalt tegin e-posti teel päringu - mis ja kuidas ning sain sellise vastuse: VTL pakub järgmised uuringud (nii Tallinnas kui Tartus): 1. Söödaproovi uuring B-vitamiinide sisaldusele (95 Euro, uurimisaeg 2-4 päeva). Teostab keemia osakond 2. Roojaproovi uuring parasiidi munadele (flotatsioonimeetod 5.50 Euro, uurimisaeg 1 päev) Teostab bakterioloogia-patoloogia osakond 3. Uuring bakterhaiguste tekitajale hukkunud kana organitest* (Aeroobne uuring patoloogilisest materjalist 16.00 Euro, uurimisaeg 4-6 päeva ja isoleeritud tekitajale ravimtundlikkuse määramine 4- le diskile 8.20 euro ) Teostab bakterioloogia-patoloogia osakond. * Parem saata laborisse hukkunud kana korjus, mis kohe jahutatakse +4 oC … +10 oC ja saadetakse laborisse nii kiiresti kui on võimalik. Mina kasutasin seda viimast versiooni. Lõin hommikul haigel kanal pea maha, pooleks tunniks sügavkülma ja viisin kohe ära (oli väga kuum ilm). Kohapeal pakuti valida, kas ravimtundlikkus 4 diskile või 8-le või 16-le. Valisin 4-le ja sain vastuseks diagnoosi ja 3 ravimit, mis sobivad. Õnneks ei vajanudki neid, sest too haigestunud kana jäi seni viimaseks. Kuid saatsin tulemused oma veterinaarile edasi kui edaspidi peaks vaja minema. Muidugi oleksin võinud haigestunud linnud koheselt supiks teha nagu foorumikaaslased soovitasid, kuid minu huvi oli teada saada probleemi põhjus ning see lahendada. Samuti ei tee ma mingil juhul haigest linnust perele lõunat, eriti kui haigustekitaja pole teada. Kokkuvõtteks mässasin probleemiga poolteist kuud, likvideerisin kõik 5 haigustunnustega lindu ning kulutasin nende peale ligi 100€. Mida minu linnud söövad? Põhitoiduks on spetsiaalne munakanade täiendsööt ja talumehelt ostetud teravili - nisu, otra, kaera, vahest hernepärad ka hulgas. Suvel saavad iga päev lisaks õunu, pirne või kurke, kõikvõimalikku rohelist oma ja naabrite aiamaalt - lehtsalatit, porgandit, kapsast, eriline maiuspala on näiteks brokoli lehed jne. Vahest keedan kala (toorest ei söö) ja lisan sinna hulka kartulit, porgandit. Pidusöögiks on arbuusi- ja meloni sisud. Muru on neil kogu aediku ulatuses, st roheline kogu aeg saadaval. Aianurgas on nö siblimiskast, kus on turvas siblimiseks, suplemiseks, sulgede puhastamiseks. Sinna sekka viskan vahest ka niidumultši, korjan naati, võililli, linnurohtu ja tigusid. Lapsed teevad aiamaal vihmaussi rallit ja puistavad neid kasti. Kui õhtul aeg linnukesed kuuri meelitada, kallan künasse teravilja/täiendsööda segu pakendil näidatud suhtes/koguses, mis hommikuseks õueminekuks otsa saab. Talvel on teravilja/täiendsööda segu ja igasugune köögivili, mis kätte saan - porgand, kapsas, õunad ja igasugu köögijäägid (köögivilja koored, pealislehed jne). Mõnikord keedan isegi mune maiuspalaks. Aeg-ajalt annan ka mineraalset lisandit, maisi, päevalilleseemneid jmt. Lubjakivi sõmerik ja erineva struktuuriga liiv on eraldi nõus kogu aeg olemas. Munakoore puru viskan peoga künasse juurde. Oluline, et kanad saavad kätte kõik vajalikud toitained, kuid ei rasvu. Sest nigela söödaga kanad ei mune, ülesöönud kanad samuti ei mune - lähevad laisaks, vale toitumusega samuti ei taha muneda. Kanad ja muru. Kanad ja muru Asjaolu, et mul kanaaed on kauni muruga kaetud, tekitab hämmingut mitte ainult teistes linnukasvatajates vaid ka kõigis minu sõprades ja tuttavates, kes minu linnukesi imetlemas käivad. Mis ime muru mul siis on või kas mu kanad on treenitud muru hoidma... küsitakse. Tegelikult on mul täiesti tavaline muru, mille mõned aastat tagasi külvasime ja mida seni hooldanud ja väga hoidnud oleme. Väidan, et minu kauni muru saladus peitub selles, et riisun iga päev - absoluutselt iga päev - suure kojamehe kühvli ja murureha abil kokku kõik pätsikesed, mis linnud päeva jooksul murule külvavad. Väidetakse vastu, et kanad siblivad muru ära, kuid mina näen, et vaatamata siblimisele püsib terve ja tugev muru tugeva ja rohelisena. Nimelt puistan neile sinna iga päev terasid, õunu jmt ning hoolas siblimine käib seal pidevalt. Siblimise kast Lagunema hakkab see aga kõige käidavamates (enim "väetatud") kohtades, kus murukamar just nimelt laiaks tallatud "pätsikeste" all nõrgaks muutub. Kui arvestan, et korjan sellist väetist iga päev paar-kolm korralikku kühvlitäit kokku, siis juba nädalaga teeb see terve aiakäru täis vänget kraami, mis pinnasesse tallates tapab igasuguse taimestiku. Kindlasti tuleb kasuks ka suur kast mullaga, kus nad saavad piisavalt mullaga mässata ja oma sulgi puhastada. Need mõned augud, mis siiski aja jooksul kaevatakse, saavad parandust järgmisel aastal, kui jooksuaia koha ringi vahetan. Mullavann murus Tänavuse suve kuumal ja kuival ajal oli kanaaed ka ainus koht, kus ma muru kastmas käisin. Niidan seal sama regulaarselt kui ülejäänud aias. Üleval pildil on seekord kastis ainult üks linnuke ja muruaugus pool karja, kuid murumultši vahetamisel kastis mulla vastu kolisid ka linnud kõik kasti ringi. Muruaugu täidan uuel kevadel mullaga ja panen paar mätast peale. Buff sussex kukk, 2+ kuud Juuni lõpuks kui esimene pesakond, st ristandid ja Lutsu talust ostetud Sussexid juba 3 kuuseks saamas, suudan lõpuks kukkesid kanadest selgelt eristada. Nagu eespool mainisin ja piltidelt näha, oli isakukeks black copper marans. Kanaemadeks kuldbraama, lavendel araucana ja helesiniseid mune munev halli sulestikuga ristandkana. Noored araucana järglased - kanad - on üleni mustad, pea peal suur must "pahmakas". Braama järglane - kana - on samuti must, kuid kaelal pronksid suled nagu maransi kanal. Ainult ta on suurema kerega kui maransid ja jalad üsna sulised nagu braamadel ikka. Halli kana järglane - kana - on tumehall. Kukkedel on aga nii braama kui ka araucana järglastel kaela- ja sadulasulgedes rohkelt pronksi, sabasuled on mustad roheka läikega ning juba märgatavalt pikemad kui kanadel. Halli kana kukkjärglased on igasugustes toonides hallikirjud nagu üks korralik talukarjane ikka. Neile pole maransi omadusi külge jäänud. Kokku on 20 noorlinnust koosnevas karjas kukkede/kanade suhe täpselt pooleks, so 10 kana ja 10 kukke: braamalt 1 kana ja 3 kukke, araucanalt 6 kana ja 4 kukke, hallilt kanalt 1 kana ja 2 kukke ning ostetud sussex tibudest 2 kana ja 1 kukk. Tõukanade pesakonnas, kus on maransid ja lavendel araucanad, on veidi nigelam seis. Nimelt on 10 linnust ainult 4 kanad, ülejäänud 6 aga kuked. Meenutagem, et ostsin 24 haudemuna ja lõpptulemusena sain vaid 4 kana. Kurb, kas pole... Pildid noortest (3 kuud) kukkedest. Kuked on eespool võrkaeda: Mida teha kukekarjaga? Copper Black Marans kukeke Kolmas aasta juba linnupidaja, aga seni oleme vaid ühel korral linnukarja vähendanud. Ei tea, mis ime see oli, et esimestest neljast tibust olid 3 kana ja ainult 1 kukk ning eelmisel aastal koorunud oma tibud (3) olid kõik kanad. Aga nüüd on küll kuri karjas. Söödakulu ja kitsaks jäänud kanakuut on üks veel väike mure. Aga kui noored isased igal hommikul kell 5 võistu "krääksuma" hakkavad, on päris jube. Kümnekesi!!! Sest häält, mida need noored häälemurdelised noorukid üksteise võidu teevad, saaks ehk võrrelda pigem roostes aiavärava krääksumise kui kukelauluga. Õnneks pole nad veel kraaklema hakanud, vist liiga noored alles. Või on lihtsalt viisakad.Ühesõnaga, viienda päeva hommikul kell 5 võtsin vastu otsuse see kole töö ära teha. Ise ehk veel peaks vastu, kuid naabrite ees on jube piinlik. Me ei ela ju metsas. Tiheasustus.Kogemus on mul seni paari vaid pensionile mineva kana puhastamisega ning sedagi koos mehega. Seekord pidin olude sunnil kõigega päris üksi toime tulema. Panen selle siia kirja sellepärast, et meie esimese supitegemise eel otsisime ise ka netist teiste kirjutisi, vaatasime youtubest videosid ja rääkisime teemast ämmaga. Endise linnalapsena pole kuigi lihtne valmis supikana asemel ise lihakehadega mässama hakata. Seega siis - otsustasin vanemate noorlindude karjast võtta vähemaks 7 kukke ning jätta alles vaid 3 ilusamat isendit. Kuidas alustada.... Enne kui hommikusöögi ette andsin ja linnud õue lahti lasksin, võtsin nimetatud 7 lindu teiste hulgast välja ja panin eraldi, ühte kuuti kinni. Kui soolestik tühi, on töö ikkagi puhtam ja pole nii ebameeldivat lõhna. Üks võimalus lindu kätte saada on ka sööt välja valada ja siis küna äärest peoga ümber kaela ja sülle. Aga kui on mitu lindu, siis on peagi kõik ärevil ja järgmisi kätte enam ei saa. Kui on rohkem linde, võib nad kinni püüda ka hilisõhtul, kui ruum juba pime ja linnud õrrel reas. Võtad ükshaaval sülle ja viid eraldi. Pimedas nad vastu ei puikle. Omale võib taskulambi abiks võtta ja vaikse jutuga märku anda, et pererahvaga tegemist. Kui kuked käes ja eraldi, panin teistele söögid/joogid ja alustasin ettevalmistustega. VAHENDID: * Terav kirves ja pakk. Pakuna kasutasin paksu lauajupi, kuhu lind üleni peale mahuks ning sellele 2 kõverat naela, kuhu kuke kael vahele sättida. Selleks panin piki pakku ühe puupulga. Lõin teine-teisel poole pulka umbes 5-7cm vahega kaks naela ja lõin need ümber pulga kõveraks. Hiljem kukk lauajupi peale külili ja pea sik-sakis naelte vahele. Hiljem tuleb ühe käega hoida tiibade pealt kinni, teisega saab must töö ära teha. * Ämber, mille sisse, servad üle ämbri ääre, kilekott ja sinna põhja kalts. Kui pea maas, saab linnu sinna kummuli panna. Veri imbub kaltsu sisse. Hiljem saab sinna suled ka visata ja koti kinni siduda. * Nõu rupskite jaoks. * Nõu lihakehade jaoks. Ma panin valmis ka vana voodilina, sest porilased olid kohe kohal. Sain sellega nõu kinni katta, kuni teisi linde puhastasin. Kui on rohkem linde, siis kulub ära eraldi nõu (must tsemendi vann) veel sulgimata lindude jaoks. * Korralik terav nuga, millega lõigata avaus sisikonna välja võtmiseks. * Voolik ja tühi pang, et lihakehasid loputada ja jahutada. * Kummikindad olid eriti sulgimisel head abimehed. * Suur kile kuuri põrandale maha. * Kuuma vee pang ja varuks kuuma vett juhuks kui on vaja vett vahetada või kuuma juurde lisada. Vesi peaks olema väidetavalt u 60 kraadi. Piisavalt kuum, et võtab suled lahti. Liiga kuumaga võtab naha maha. Ma valasin iga kahe linnu järgi veidi kuuma juurde. Samas lugesin soomlaste muljeid netist, et mõned kes nahka ei tarbi, panevadki keeva vee ja puhastavad lihakeha koos nahaga. Ei nopigi sulgi. * Suur kile kuuri põrandale maha. Kuidas edasi... Tõin kuurist ükshaaval kuked, palusin neilt mõttes vabandust, silitasin ja rahustasin neid ning püüdsin olla nendega viimse hetkeni rahulik ja hea. Seejärel jalgadest kinni ja pea alaspidi rippuma, kuni jäävad paigale. Kõigi puhul see ei aita, kuid paku peal, kael naelte vahel, on nad nagu hüpnotiseeritud. Järgnevalt tegin, mis kirvega teha tuleb. Linnud ämbris kummuli, hoidsin, kuni vaikus majas ja tõstsin nad järjest suurde vanni ritta. Seejärel kuuma vette kuni suled lahti ja sulgima. Mul olid kummikindad käes ning kui suled on hästi lahti, saab pihutäite kaupa päris kiiresti selle töö tehtud. Iga kahe linnu järel panin kuuma vett juurde, ma veel aeglane tegija ning vesi jahtus kiiresti. Sulgimiseks on ka igasuguseid abivahendeid. Sõbranna rääkis, et sulgimismasin teeks ühe linnu paari minutiga täiesti puhtaks. Temal on vanast pesumasinast omavalmistatud sulgimismasin. Sulgimise abivahendeid tehakse näiteks ka akutrellist, mille otsa kinnitatakse spetsiaalne kummist nubludega otsik. Kui suled maas, siis noaga tagant lõhik sisse ja peoga kogu sisikond korraga välja. Tavaliselt jäi mul söögitoru kaela jurest kinni. Surusingi käe sisse ja tõmbasin kogu kupatuse ülevalt alates korraga välja. Vahest õnnestus, vahest mitte. Siis juba voolikuga üle ja järjest lihakehade kaussi hunnikusse. Toas kraanikausis sai veel suleotsi nokitud tükk aega. Seekord võttis kõik kokku kogu päeva, alustades hommikustest ettevalmistustest ning lõpetades õhtuse koristamise ja supikeetmisega. Järgmine kord läheb kindlasti märksa kiiremini, sest juba õigete nõude valimine ning loogiline paigutamine võttis omajagu aega. Vahepeal lihtsalt istusin ja püüdsin välja mõelda, ega ma midagi väga olulist pole unustanud, mida pärast on hilja otsima hakata. Kuid kõik läks kokkuvõttes üsna hästi: keegi lendu ei tõusnud ega jalga ei lasknud, kirvega näppu ei löönud ning isegi kuuri seinad, põrand ja lagi jäid täiesti puhtaks. Vahepeal lubasin endale ka mõned martini kokteilid lohutuseks. Kaks lindu tegin kohe samal õhtul supiks - tõeliselt hea tuli välja (teised läksid sügavkülma). Aga tunne oli küll selline, et ei taha enam tükil ajal ei kuke, kana ega ka mingit muud liha süüa. Teised sõid ja kiitsid ning hommikuks oli 7 L suppi otsas (sattusid mõned külalised ka õigel ajal kohale tulema). Mis kõige toredam, kolm kaunimat kukke, kes alles jätsin, on tänaseks endale uue kodu leidnud. Ja minul on lisaks väikesele "valurahale" ka mitu suurt karpi tõeliselt hääd šokolaadi. Mõnus õmblustöö juures maiustada. Pisem pesakond, 3 nädalased Nädalaga sai kevadest suvi ja nädalaga sai ka pisikesed tibud päevaseks ajaks õue viidud. Paar esimest ööd viisin nad kuuri alla ööbima, kuid kolmandast ööst usaldasin juba kanaema tiivaalust sooja. Öökülmad olid läbi ja ennustus lubas ööseks 7 - 10C. Pisikesed tibukesed said endale uue kuudi, üsna väikese. Tõstan selle iga päev või mitu korda päevas uue muru peale. Pildil on tibud 3 nädalased, üks araucana tibuke istub kanaema seljas. Neile meeldib seal ringi ratsutada, vahest lausa mitmekesi. Kui need tibukesed 1 kuuseks said, lasin nad suurte lindudega kokku, ööseks oli neil kuuri all eraldi aedik. Kanaemale oli see kõik teada ja tuttav koht. Vaatas aediku üle, käis ka suurte lindude aedikut uudistamas ja sealt teri nokkimas. Ka pisikesed vaatasid mõlemad aedikud koos emmega üle. Õhtul ma siiski ajasin suured linnud ja tibude pesakonna eraldi. Väikeste turvalisuse pärast ning söök on neil ka erinev. Paari päeva jooksul oli kõigil selge, et päeval võib igal pool ringi uudistada ja suured käisid tibude aedikus isegi munemas, kuid ööseks ikkagi eraldi. Kui mõni kana tibude aedikusse ära eksis, tõstsid väiksekesed kohe kõva kisa ja kanaema kupatas külalised minema. Kanaema tibudega "suplemas" Õnneks on ka need tibukesed nüüd minuga paremini harjunud. Sebivad jalus ja uudistavad, kas ja mida antakse. Mõne aja möödudes tormavad juba mulle mööda aedikut järgi, sest minu saabumine tähendab tihtipeale ka midagi head noka vahele. Huvitav on see, et eelmisel aastal käitus sama kanaema oma tibudega veel 5 kuud nagu nood oleks väikesed ja abitud - võttis neid tiiva alla magama ja kutsus sööma. Selle pesakonnaga aga hakkas tibusid endast eemale peletama juba 5. nädalal. Kui tibud olid 6-7 nädalased, kolis kanaema ööseks suurte kanade aedikusse, tibud aga ajas sealt minema ning neil ei jäänud muud üle kui valju protesti saatel tagasi tibude aedikusse omaette magama minna. Õue peal teised suured kanad küll kiusavad neid vahest - ajavad taga ega lase esmajärjekorras sööma, kuid haiget teinud siiski ei ole. Tibud pääsevad päeva ajal ka vabalt kuuri alla oma aedikusse ja küna äärde sööma-jooma ning meeleolu on üsna rahulik. Üks kana läks vahepeal väikestega väga ülbeks, pistsin ta terveks päevaks puuri kinni. Kui järgmisel päeval teistega kokku lasin, oli märksa viisakam. Riiukatele lindudele, sh noortele kukkedele aitab ka see, kui surud ta peoga vastu maad ja hoiad niimoodi mõni aeg kinni. Kui teistega ülbitsema hakkab, siis teen jälle uuesti nii. Sel moel aktsepteerivad nad perenaist karja juhina ega püüa nii väga enam ise sellele kohale trügida. Sest teiste kiusamine ongi ju puhas võimuvõitlus. Tibude kuut ja aedik Lõpuks saabus ka meie maile suur kevad ja nädala jooksul tõttas juba suvi järgi. Esimene pesakond, juba 1 kuused, said lõpuks õue kuuti/aedikusse kolida. Esimesed ööd olid veel nii külmad (alla 0C), et kolmel õhtul korjasin tibud kokku ja viisin kuuri alla magama. Hommikul viisin jälle välja. Ja nii kolm päeva. Panin nad kõigepealt kuuti, et nad seal ise välja aedikusse roniks ja ühtlasi taipaks õhtul või jahedaga varju pugeda, kuna ma neid ööseks tuppa enam ei kavatsenud viia. Aga ei tuhkagi. Õhtul juba suur külm väljas (7C), aga nemad kükitasid kuudi all kobaras koos ja säutsusid haledalt. Meelitasin neid keedumuna ja terakestega luugist kuuti ronima, aga ei midagi. Redelist üles tulid ainult mõned uudishimulikumad, vaatasid luugist sisse ja vudisid teiste hulka tagasi. Pugesin siis jälle võrgu alla, püüdsin taas kõik 26 tibukest ükshaaval kinni ja toppisin luugist sisse. Ühte kätt hoidsin veel luugi ees, et agaramad sama hooga sealt uuesti välja ei lendaks. Teisel õues ööbimise õhtul kordus sama trall. Kolmandal õhtul oli juba nii soe (lubas ööseks +15C), et mõtlesin nad ööseks välja jätta, kui luugist sisse pugemist selgeks pole saanud. Kuid üllatus, üllatus - kui välja läksin, oli aedik tühi. Viimne kui väike tarkpea oli kuuti varjule pugenud ja magasid juba kobaras koos. Edaspidi pugesid nad igal õhtul täpselt kell 21.15 ise kuuti magama. Paraku jäi kuuti ümbritsev aedik neile juba nädalaga kitsaks ja murust sai must maa. Piirasime aianurga võrguga ning kena kultuurmuruga kaetud osake meie aiakesest sai noorkanade mängumaaks. Hommikul avan aediku luugi ja õhtul panen jälle kinni, et mõni pahaline (rebane, kärp, nirk) ligi ei pääseks. Hommikul kui luugi avan, siis nad lausa lendavad kõigepealt paar tiiru ümber oma kuudi suurest rõõmust. Seejärel on aega rohtu nokkida ja ringi luusida. Pildid linnukestest 4, 5 ja 6 nädalaselt:
Copper black marans, lavendel araucana Järgmisena said inkubaatorisse tõukanade - copper black maransi (14) ja lavendel araucana (10) munad. 21 päeva inkubaatoris möödusid nagu eelmiselgi korral - stabiilne temperatuur ja niiskus, ei mingeid elektrikatkestusi ega muid ootamatusi. Kooruvus. Paraku koorus 24 munast vaid 10 tibu. Koorumata munadest 11 olid viljastamata, 2 munas oli areng seisma jäänud ning 1 oli surnud tibu. Minu jaoks oli surnud tibu ja nii väike kooruvus väga kurb kogemus, kuid kogenumad kanakasvatajad teadsid lohutada, et tõukanade koorumine ongi nagu lotovõit - vahest veab, vahest mitte. Väidetavalt just araucanadel pidi eriti vilets kooruvus olema. Ristanditega ongi reeglina märksa paremad tulemused. Kui nüüd võrrelda, siis minu ristandite kooruvus oli 84%, tõukanadel aga vaid 42%. Munad olid erinevatest taludest. Koorumise protsess võrreldes ristand-tibudega oli ka palju aeglasem - algas poolteist ööpäeva hiljem ning kestis ööpäeva võrra kauem vaatamata sellele, et tibusid oli poole vähem. Hauderežiim oli täpselt sama. Inkubaatori tibud hauduja kana alla. Kuldbraama maransi ja araucana tibudega (10). Hästi läks see, et minu hauduja kana läks nädal peale inkubaatori sisselülitamist haudele. Panin talle esialgu kuhja plastikmune alla, kuid paar päeva enne koorumise tähtaega vahetasin välja inkubaatorist mõne muna vastu. Kartsin, et kui talle juba teisel nädalal peale haudeaja algust tibud alla panna, ei võta ta neid omaks. Küll aga ehk siis, kui ta munades piuksumist kuuleb ja vähemalt mõni tibu sealsamas koorub. Seega, kui üks tibuke tema all oli juba koorunud ja ta selle kenasti vastu võttis, tõin toast ka teised tibud paarikaupa haudujale alla, järgemööda nagu nad toas koorusid ja udusulekesed ära kuivasid, st mõne tunni jooksul peale koorumist. Ta võttis nad kõik emalikult vastu. Nii tubli emme - need tibud on tema jaoks juba kolmas pesakond. Oluline on tibud panna alla ajal, mil nad kõik kana all soojas istuvad ega aedikus veel ringi ei jookse, seda siis esimese kahe ööpäeva jooksul. Samuti soovitatakse seda teha hilisõhtul, kui juba tuduaeg käes. Netist olen lugenud soovitust, kus munad (kunstmunad) tuleb õhtuvidevikus üksiti tibude vastu välja vahetada. Surnud tibu, millest eespool juttu, oli kasvanud nii suureks kui muna mahutab, nii suureks et ei oleks saanud ennast liigutadagi, et välja toksida. Võimalik, et see muna sai kana all valepidi keeratud. Nimelt 3 päeva enne koorumist mune enam keerata ei tohi. Kanale oli see aga alles teine haudenädal ning võimalik et ta neid innukalt veel enda all sättis ja veeretas. Kanaemaga tibud vrs ilma emmeta tibud. Väikeste tibude puhul on nii armas, kui kanaemme nendega ringi askeldab. Praktilisest küljest on see mulle ka lihtne ja muretu. Kanaema ise soojendab neid tiiva all ja tibud askeldavad teisel päeval juba 15C ruumis reipalt ringi. Kui jahe hakkab, siis jooksuga jälle emme tiiva alla sooja. Samuti õpetab kana tibukesi sööma - kutsub nad kohale ja näitab täpselt ette, milline terake on söödav. Näiteks pudistab keedumuna tibukestele jalge ette maha ja muudkui kloksub ja teeb näitlikku toksimist. Ise ei söö, ainult näitab ette ja jälgib, kas kõik saavad hakkama. Hiljem õpetab kanaema neid siblima, ussikesi otsima, tigusid sööma, juurikaid nokkima. Näiteks mu 1,5 kuused noorkanad ei saa senini aru, et vihamussid on söödavad (korjan neid vahest peenrast ja puistan aedikusse), vahivad pea viltu ja lähevad minema, tigudest rääkimata. Samas kuu aega nooremad tibukesed, kes on kanaemalt õpetust saanud, söövad neid hea meelega. Sama on ka igasuguste juurikate ja köögivilja jääkidega. Ühtlasi saan kanaemaga tibud üsna pea karja hulka viia - kanaema kaitseb oma pesakonda väga agaralt, kui keegi söandab neile liiga teha. Ilma emata tibusid ei julge ma aga veel niipea suurtega kokku lasta. Emmeta tibude suur eelis on aga see, et nad harjuvad perenaisega hästi ära, st on palju taltsamad. Tormavad mind nähes kohe kohale, usaldavad minu igat liigutust ja sebivad kohe sabas, kui nende juures toimetada. Kanaema tibud seevastu hoiavad ranget distantsi, vaatamata sellele, et neile iga päev peost keedumuna pakun ja muud põnevat nokkimist toon. Iga nokatäis võetakse ikkagi vastu kanaema märguande peale ja iga hetk ollakse valmis kuuti peitu pugema. Kui kanaema tibud suureks saavad, on nendega toimetamine palju keerulisem - ei tule kutsumisel kohale, ei lase kätte võtta, aedikusse ajada vmt. Lisan siia tagantjärele, et kanaema tõrjus seekordsed tibud siiski juba 1 kuu vanuselt endast eemale. Päeval olid nad õues koos vanade kanadega, öösel eraldi kuudis. Haiget neile küll ei tehtud, kuid õues pääsesid nad söögi ja maiuspalade ligi ikkagi alles siis, kui suurtel kanadel isu täis. Ning nüüd on mul 4 toredat linnukest, kes on silmaga vaadates teistest "sihvakamad" ning tohutult arad. Nad jooksevad kõigi ja kõige eest, sh minu eest ning on hirmul isegi siis, kui neile kuuri all nende oma künasse süüa kallan. Poevad nurka peitu ja ootavad kuni luugi kinni panen. Teised noorkanad vastandina on megarahulikud ja taltsad. Kui vaja, saan nad sülle võtta, teise aedikusse tõsta, nügida nad käega õige luugi uksest sisse vmt. Edaspidi ma vast kanaema abi enam ei kasuta. Pildid teise pesakonna (copper black maransid ja lavendel araucanad) koorumisest:
|
Tere tulemast!
Hoole ja armastusega valmistatud käsitöö püsib kauni mälestusena mitmeid põlvkondi, kaunistades meie kodusid ja jutustades lugusid minevikust. Welcome!
Handicraft works made with love and care remain as a memory for many generations, decorating our homes and telling stories. My works are presented in Portfolio and Blog. Items for sale are in Etsy and MailisEpood. Teemad
All
My Favorites
Blog Archives
October 2017
FlagCounter counting begin in Sept 2014
|